Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Gymnazisté se zúčastnili nácvičné expedice v rámci mezinárodního projektu Erasmus+

erasmus

Na začátku května proběhlo první setkání všech účastníků mezinárodního projektu Erasmus+, tzv. výjezd. Osm studentů z Litvy, Bulharska a Slovinska spolu se svými pedagogy přijelo k nám na gymnázium, aby společně s našimi studenty poznávali krásy Českého Švýcarska a v praxi se řídili zásadami zodpovědného cestování.

Zahraniční studenti dorazili do Rumburku už v neděli 8. května, program začal ale až ráno následujícího dne. Po symbolickém uvítání chlebem a solí následovalo přivítání nejen starostou města panem Jaroslavem Sykáčkem, ale i panem Tomášem Vokáčem, ředitelem programu DofE pro Českou republiku, protože právě Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (zkráceně DofE) celý projekt Erasmus+ zaštiťuje. Poté se studenti rozdělili do smíšených mezinárodních skupin a procházeli učebny gymnázia, ve kterých právě probíhal Den Evropy.

Po několika „výletech“ do různých evropských zemí se skupinky usadily k debatním stolům a začaly řešit úkol, který jim učitelé v rámci plánovaného workshopu zadali. Měli vymyslet vlastní firmu, která bude dodržovat zásady zodpovědného cestování, podporovat lokální ekonomiku a bude přispívat k rozvoji regionu. Následoval oběd a prohlídka města, kdy byli průvodci sami rumburští studenti. Po návratu se ještě dolaďoval plán následující třídenní expedice, seznam jídla a pak už se zahraniční hosté rozjeli do rodin svých českých protějšků, aby tak mohli alespoň na jeden den nahlédnout do českých domácností a poznat naši kulturu.

V úterý ráno se vyráželo na třídenní nácvičnou expedici do Českého Švýcarska. Čtyři mezinárodní skupiny složené po dvou studentech z každé země a dvou učitelů startovaly každá z jiného místa, každá měla jinou trasu, ale všechny se nakonec měly sejít v kempu ve Vysoké Lípě. První skupina šla přes vyhlídky a skalní města, druhá přes Studenec, třetí kolem Dolského mlýnu a čtvrtá skupina obcházela Růžový vrch. Během cesty měly skupiny dodržovat zásady zodpovědného cestování, tedy především body o týmové práci, toleranci a zájmu o poznání místní kultury.

Následující den jsme se podle plánu měli věnovat dobrovolnické činnosti ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko a poté vyrazit na komentovanou procházku. Obě činnosti se odehrály v okolí Dolského mlýna. Nejdříve nás zástupce NP pan Juda seznámil se situací u Dolského mlýna, s potřebou zpevněných cest kvůli filmařům, a pak už jsme se všichni pustili do práce – prosévali jsme naplavenou půdu, rozváželi kameny a pomáhali zpevňovat přístupové cesty. Po hodině a půl jsme byli s prací hotovi a po krátkém odpočinku následovala procházka s panem Sojkou, který velmi odborně a zajímavě popsal pohnutou historii Dolského mlýna a jeho okolí.

Třetí den expedice bylo úkolem vrátit se zpět do Rumburku, tentokrát opět po jiné trase, než se šlo první den. I když každá ze skupin zažila po cestě několik dramatických momentů, všichni se ve zdraví a v pořádku vrátili.

Program tak mohl podle plánu pokračovat i v pátek, kdy bylo nutné udělat výstup z pondělního workshopu a z předchozích tří dnů expedice. Pro tento úkol bylo vyhrazeno celé dopoledne, následoval oběd a prohlídka Lorety s paní Klárou Mágrovou, která vedla poutavý a informacemi nabitý výklad o barokním skvostu města. Bohužel, počasí nám už nepřálo tak, jako předešlé dny, a proto prohlídku rušily kapky deště dopadající na okna a burácení hromu. Po odpoledním vystoupení všech skupin s prezentacemi jimi vytvořených firem a zážitků z expedice následoval koncert rumburské kapely The Pix, který byl příjemným zakončením programu celého týdne.

Všem zahraničním studentům se jejich „výjezd“ do Česka náramně líbil. Někdo byl nadšený z výhledů a panoramat, někdo z čisté přírody národního parku a někdo prostě z našich učitelů, pana Hocka a pana Wintera, kteří celou organizaci týdne vedli.

Zbývá jen dodat, že další výjezd je naplánován v září do Bulharska a my vám z naší účasti určitě přineseme další zprávy.

 

Alžběta Petrášová, V. A

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail