Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obnova bývalé márnice v Jiříkově se představuje na výstavě Má vlast cestami proměn

marnice

Někdejší márnice v Jiříkově se prezentuje na výstavě zachráněných objektů. Osmý ročník národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn 2016“ odstartoval letos v květnu v Praze na Vyšehradě. Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s. Součástí výstavy je internetové hlasování o Nejkrásnější proměnu roku 2016. Jiříkovská márnice má č. 43. Hlasovat je možné bezplatně až do 1. 5. 2017 na stránkách www.cestamipromen.cz/hlasovani. Loňského ročníku výstavy „Má vlast cestami proměn 2015“ se zúčastnil i zástupce Šluknovska, proměna kaple Svatých schodů v Loretě Rumburk obsadila sedmé místo.

Stavba bývalé márnice v centru Jiříkova je cenná stářím i malebností, s níž tvoří jeden celek s barokním kostelem sv. Jiří. K záchraně došlo po stavební obnově v letech 2014–2015. Na stavbě o rozměrech 6 x 7 m se obnovil poškozený krov, vyzdila zřícená korunní římsa, položila nová krytina z přírodní břidlice, obnovily vápenné omítky, instalovala okna s mřížemi a dveře a opravil sloup ohradní zdi. Stavební práce se nedotkly interiéru bývalé márnice. Exteriér objektu je možné si volně prohlédnout. Obnova kulturní památky v centru Jiříkova za 1 058 000 Kč se hradila z příspěvku Římskokatolické farnosti Jiříkov, Ústeckého kraje, Ministerstva kultury, Biskupství litoměřického a Města Jiříkov.

Objekt márnice dali v areálu hřbitova u kostela sv. Jiří v Jiříkově ve dvacátých letech osmnáctého století postavit majitelé panství Šluknov Alois Thomas Raimund hrabě Harrach a jeho žena Marie Ernestina hraběnka z Dietrichsteinu. Stavitelem kostela a zřejmě i márnice byl Johann Georg Aichbauer ml. z Prahy, nevlastní bratr Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pětiboký objekt se stanovou střechou patří mezi nejstarší stavby svého druhu na Šluknovsku. Počátkem dvacátého století se bývalá márnice v Jiříkově stavebně upravila. V té době již nesloužila svému účelu. V roce 2013 byl objekt prohlášen za kulturní památku.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail