Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská i varnsdorfská školka vaří zdravě

zdravaskola

Dvě mateřské školky ze Šluknovského výběžku se zapojily do celosvětového happeningu, v pátek 20. 5. slavily den dobrého a zdravého jídla – Food revolution day. Jak jednoduché a zábavné vařit a jíst zdravě!

Děti z rumburské Mateřské školy Klíček vařily a kreslily. Povídání o zdravém talíři podle Margit Slimákové vystřídala příprava zdravé snídaně podle Jamieho Olivera. Ve varnsdorfské MŠ Zahrádka si nejdříve děti navzájem chystaly domácí müsli. K ochutnávce oběda byli zváni i rodiče, servíroval se hovězí marocký tažín Jamieho Olivera. Doma nezaháleli ani rodiče, kteří vyráběli s dětmi ovoce či zeleninu jakoukoliv výtvarnou technikou. Aby toho nebylo málo, vařily i učitelky, které si navzájem připravily super chutné překvapení.

Nevyhovuje vám, jak se vaše děti stravují ve školním zařízení? Připojte se k iniciativě Skutečně zdravá škola, která usiluje o zlepšení školního stravování. Osobní setkání s odbornou garantkou Skutečně zdravé školy Margit Slimákovou se konalo v úterý 7. 6. ve varnsdorfské knihovně.

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné a zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Zapojené školy pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

 

Za tým Skutečně zdravé školy
Barbora Součková
regionální koordinátorka

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail