Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Den podstávek 2016 v Rumburku

podstavky

Osmdesát návštěvníků se přišlo seznámit s rumburskými roubenými domy. Den otevřených podstávkových domů proběhl 29. 5. ve Šmilovského ulici.

Vesnická památková rezervace se připojila k mezinárodní akci, která se od roku 2005 koná na území Německa, Polska a Česka. V Rumburku pak od roku 2010. Akci pořádal majitel jednoho z památkově chráněných domů Luboš Kosina a Spolek přátel Rumburku. Desítky účastníků si nenechaly ujít komentovanou prohlídku ulice. Další zájemci navštívili přístupný podstávkový dům čp. 879/27. Zde byla k vidění výstava historických fotografií domů z roku 1986 a panely o historii lokality. Jednou z letošních novinek byla expozice o historii textilní výroby na Šluknovsku. Druhá novinka nabídla rozkládací model podstávkového domu a dětem pak puzzle a omalovánky s tematikou lidové architektury.

Soubor osmnácti podstávkových domů v Rumburku je od roku 1995 vyhlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Podstávkové domy byly postaveny v letech 1786–1805. Stalo se tak po rozparcelování tzv. Hřbitovního pole, k němuž dal souhlas majitel rumburského panství Alois, kníže z Liechtensteinu. Ulice se do roku 1945 nazývala Scheibe-Gasse.

Klára Mágrová

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail