Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Česká filharmonie v Rumburku středa 10. 8. 2016 od 20.00 hod. na Lužickém náměstí

romano1

Šedesát romských dětí z České a Slovenské republiky prožije v rámci letní školy Romano drom dva inspirativní týdny plné hudby a tance pod vedením Idy Kelarové, jejího uměleckého týmu a hudebníků České filharmonie. V letošním roce se projekt uskuteční v termínu 30. 7. – 13. 8. 2016 na Šluknovsku. Jeho cílem je naučit děti, že talent nestačí, že je potřeba ho rozvíjet a pracovat na sobě.

Ida Kelarová připravuje letní školu Romano drom ve spolupráci se svým uměleckým a organizačním týmem MIRET, z. s. a Českou filharmonií. Letní škola Romano drom (v překladu Romská cesta) je určena pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 až 18 let ze sociálně slabých rodin, vyloučených lokalit, romských osad a ghett z České i Slovenské republiky. Tyto děti budou během dvou týdnů poznávat sebe, svou identitu a tradice, ze kterých vycházejí, a zároveň společně vytvářet něco krásného a silného.

V letošním roce se letní školy Romano drom zúčastní šest desítek dětí, které byly vybrány během březnových a dubnových konkurzů. Do Jiřetína pod Jedlovou děti přijedou z těchto míst: Košice-Šaca, Rankovce, Geľnica, Bardejov-Poštárka, Lenartov, Stará Lubovňa, Veľká Lomnica, Poltár, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Žilina, Bratislava, Vsetín, Přerov, Vápenné, Brno, Olomouc, Vysoké Mýto, Chrudim, Luže, Hrochův Týnec, Čankovice, Hradec Králové, Náchod, Praha, Trmice, Jablonec nad Nisou, Varnsdorf.

Koncerty v Novém Boru,
Rumburku a Děčíně

Význam a naprostou mimořádnost projektu si uvědomuje také Česká filharmonie, jejíž hudebníci na koncertech doprovodí romský dětský pěvecký sbor Čhavorenge a pro děti připraví hravé hudební workshopy. Česká filharmonie se do projektu zapojí už potřetí. Hlavní součástí koncertního programu bude současná romská tvorba, krásné písně, které pro děti skládá Desiderius Dužda, jeden z nejvýznamnějších současných romských skladatelů, v aranžích Martina Hyblera.

„Spolupráce s Českou filharmonií je obrovským darem, kterého si velmi vážíme. Respektujeme otevření tohoto světa pro naše děti, ale o to větší zodpovědnost cítíme, abychom společně s dětmi byli připraveni na tyto životní zkoušky a výzvy,“ říká Ida Kelarová.

Na koncerty se můžete těšit ve třech městech na Šluknovsku. 9. 8. v Novém Boru (Letní kino), 10. 8. v Rumburku (Lužické náměstí) a 11. 8. v Děčíně (Zámecké zahrady). Na koncertech spolu s Idou Kelarovou, jejím uměleckým týmem, členy České filharmonie a sborem Čhavorenge vystoupí také místní neromské děti. A tak se v publiku i na jevišti promísí Romové a neromové. Vznikne tak prostor pro přátelské setkávání, což napomůže boření předsudků a snižování rasismu a xenofobie ve společnosti, i v této konkrétní oblasti, kde jsou vztahy mnohdy hodně napjaté.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail