Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk se připojuje k akci propagující vesnickou architekturu Ústeckého kraje

Severními Čechami se bude putovat za lidovou architekturou. V regionu Českého Švýcarska, Šluknovska a Lužických hor proběhnou Dny lidové architektury Ústeckého kraje 2016 od 16. 7. do 24. 7. Seznámení se zajímavými vesnickými domy umožní např. Lipová, Rumburk, Krásná Lípa, Chřibská, Doubice, Brtníky a Jetřichovice. V neděli 17. 7. se k akci od 10.00 do 17.00 hod. připojuje vesnická památková rezervace ve Šmilovského ulici v Rumburku. V soukromém podstávkovém domě čp. 879/27, který je v dlouhodobé rekonstrukci, bude k vidění výstava historických fotografií domu a celé ulice, panely o historii lokality a malá expozice o historii textilní výroby na Šluknovsku. Od 15.00 hod. je na programu komentovaná prohlídka vesnické památkové rezervace. Sraz účastníků je ve Šmilovského ulici u Parku přátelství. Délka trvání 90 min., vstup volný. Prohlídky pořádá Luboš Kosina a Spolek přátel Rumburku.

Soubor osmnácti podstávkových domů v Rumburku je od roku 1995 vyhlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Podstávkové domy byly postaveny v letech 1786–1805. Stalo se tak se souhlasem majitele rumburského panství Aloise knížete z Liechtensteinu. Ten dal vrchnostenský pozemek na okraji tehdejšího Rumburku rozparcelovat na třicet čtyři stavebních parcel. Ulice se do roku 1945 nazývala Scheibe-Gasse.

Hlavními pořadateli Dnů lidové architektury Ústeckého kraje jsou Foibos Books a Kotěrovo centrum architektury o.p.s., Národní památkový ústav, Ústecký kraj, Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, Obec Lipová, České Švýcarsko o.p.s., lidove-stavby.cz.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail