Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tour de Zeleňák startuje v sobotu 3. září

kola

Není v naší republice mnoho takových stálic, jakou je silniční
klasika Tour de Zeleňák ve Šluknovském výběžku. První sobotu
v září to bude již dvaatřicátý ročník této nejen pro výběžany
významné akce. Závod měří padesát čtyři kilometrů
a vede celým Šluknovským výběžkem.

 

Historický nádech

Začalo to jako sázka, psal se rok 1984. V restauraci Zelený strom v Rumburku sedělo u piva dvanáct statečných: Zdeněk Kafka, Josef Jánoš, Jiří Drahota, Miloš Havlíček, Jiří Tillner, Ivan Drahota, Jaroslav Šott, Pavel Vincenc, Jaroslav Maškarynec, Zdeněk Moucha, Václav Frank a Pavel Richter. Zdeněk versus Vincek, kdo komu ujede na kole? Dohoda zněla, že objedou výběžek kolem dokola, ostatních deset je včetně doprovodné Babety doprovázelo. Při nultém ročníku udělali zastávky v hospodách. Příští rok už jich jelo celkem čtyřicet.

V současné době je Tour de Zeleňák nejvýznamnější cyklistickou akcí pro veřejnost v regionu. Stabilně každým rokem závodí 500 až 600 sportovců všemožné úrovně. Účastnický rekord je 655 cyklistů v roce 2014. Po závodě probíhá až do pozdních nočních hodin doprovodný program v podobě koncertů, vystoupení, aj.

V letošním roce se zázemí závodu přesouvá do centra města na Lužické náměstí, což, doufejme, ještě více zatraktivní cyklistický svátek na severu Čech. Trať se tím prodlouží jen o pár set metrů, takže i nadále zůstane Zeleňák velmi rychlým, nikoliv však rovinatým závodem pro širokou cyklistickou veřejnost. Před vyhlášením hlavního závodu si zazávodí také ti nejmenší, kteří ještě hlavní trať neobjedou. Nejen pro vysoce trénované závodníky je severočeská klasika určena. Pravidlem jsou kategorie historických kol, koloběžek a nově také kategorie Classic na ocelových rámech s klipsnami, řazením „dole“.

Kdo si chce poslední důležitý kopec z Brtníků opravdu natrénovat, může si své vrchařské schopnosti vyzkoušet už o dva týdny dříve na «Okolo Vlčí hory», kde si jej v závodním nasazení užije dokonce až šestkrát. Oba závody se započítávají do hodnocení o «Žiletkáře severu».

Cyklistika na severu žije, což potvrzuje i červencový 29. ročník ženského světového poháru Tour de Feminin.

Přijeďte ochutnat krásy Národního parku Českosaské Švýcarsko a CHKO Labské pískovce a Lužické hory. Na Zeleňák je přihlašování spuštěno již od poloviny června.

Jan Novota, red

 

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail