V Loretě se v září uskuteční Loretánské slavnosti

Tištěné noviny 15/2016 | 24. 10. 2016 | Nezařazené

loreta

 sobotu 17. 9. se v Loretě Rumburk uskuteční Loretánské slavnosti 2016. Barokní sakrální památka od 10.00 do 17.00 hod. nabídne dobovou hudbu i divadelní pohádky. Děti čeká tvoření ve výtvarných dílnách a speciální komentovaná prohlídka. Dospělé pak prohlídky s průvodcem. Hudební a divadelní slavností pro celou rodinu se připomíná dostavba a posvěcení loretánské kaple Panny Marie 15. 9. 1707. Loretánské slavnosti v Rumburku patří mezi certifikované zážitky v regionu Českosaského Švýcarska. Loretánské slavnosti 2016 v Rumburku pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Město Rumburk za podpory Sparkasse Oberlausitz – Niederschlesien. Akce je součástí Dnů evropského dědictví. Vstupné je 25 Kč.

Během slavností představí soubor Musica per gaudium renesanční a barokní hudbu. Premiérově se odehraje pohádkový muzikál Schrödingerova institutu „Jak se šašek stal králem“. Divadlo Krasohled připravuje pohádku „O Malence z vlny“ a „Příběhy psa Kubíka“. Na nádvoří budou k vidění magické bubliny Václava Štrassera. V ambitu je možné zhlédnout výstavu České Nizozemí a černobílé fotografie Jiřího Stejskala. Dětem je určena komentovaná prohlídka a výtvarná dílna filcování z vlny a bublinová školička. Doprovodný program nabízí prohlídky Expozice církevního umění Šluknovska, komentované prohlídky s průvodcem, tvoření ve výtvarných dílnách, prodej rukodělných výrobků a regionální literatury a občerstvení.

Součástí Loretánských slavností je od 15.00 hod. oslava 309. výročí posvěcení loretánské kaple (mše svatá), kterou v klášterním kostele sv. Vavřince celebruje prelát Jiří Hladík, OCr., probošt litoměřické kapituly, sídelní kanovník litoměřické kapituly a farář litoměřické katedrály. Od 17.00 hod. se v kapli Svatých schodů uskuteční pobožnost Svatých schodů.

Klára Mágrová

 

 

 

 

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2016/10/24/v-lorete-se-v-zari-uskutecni-loretanske-slavnosti/