Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jógou a pohybem proti podzimním splínům

joga

Horký letní čas je pomalu za námi, dny se pozvolna zkracují a i když

podzim dokáže vykouzlit nádhernou atmosféru, dost často nastávají

také okamžiky, které nám s náladou pěkně zamávají. Únava, vyčerpání

a stres jsou stále častějšími znaky dnešní doby. Jsou na nás kladeny

velké nároky za všech stran a přitom člověk sám na sebe velice často

zapomíná. Přináším vám pár jednoduchých tipů a rad, jak se zbavit

podzimních splínů, zlepšit si náladu a nabrat ztracenou energii.

 

 

Pohybem do pohody

Základem pro dobrou náladu je pohyb. I když se vám dost často do pošmourného počasí vůbec nebude chtít, uvidíte, že za překonanou nechuť vás tělo odmění dávkou nejen lepší nálady, ale také celkovým zlepšením vašeho zdravotního stavu. Dokonce i jednorázová pohybová aktivita může představovat cennou krátkodobou terapii vedoucí k poklesu napětí, stresu či pocitu únavy. Už patnáctiminutová rychlá procházka na čerstvém vzduchu přinese zvýšený příliv energie, navíc velmi pozitivně působí na náš kardiovaskulární systém a celkový fyzický stav. Nejvhodnější v tomto případě je středně intenzivní pohybová aktivita než aktivita s vysokou intenzitou, což je takové tempo, při kterém jste stále schopni mluvit.

Jídlem proti stresu

Abychom se stali odolnými proti stresu, je potřeba se také zamyslet nad stávajícím jídelníčkem. Trendem posledních let je návrat do dob našich babiček, které žily více v souladu s přírodou a jejími pravidelnými cykly. Na podobných kamenech jsou postavené také základy výživy dle tradiční čínské medicíny. Například zmíněné stravování dle ročních období je v čínské medicíně velmi důležitým předpokladem pro udržení zdraví a životní energie.

Jak se tedy máme podle čínské dietetiky stravovat na podzim, abychom se ubránili úbytku energie a zároveň posílili svoji imunitu? Konzumujte takové potraviny, které nás uvnitř zahřejí. Patří sem teplé tekutiny – čaje a polévky, dále zařazujte co nejčastěji kulatou zeleninu, což je např. červená řepa, kapusta, mrkev, cibule, zelí, dýně či tuřín, a to nejlépe krátce podušené na páře. Výborné jsou také obiloviny jako jáhly, pohanka, quinoa či amarant, které jsou také přirozeně bezlepkové. Tyto potraviny nám pomáhají harmonizovat energii v těle, zejména na podzim pak zvládneme lépe přechod na chladnější počasí. Abychom podpořili naši imunitu, je dobré, z pohledu termického působení potravin, vynechat takové potraviny, které mají na naše tělo ochlazující vliv. Patří sem zejména mléčné výrobky, či jižní ovoce.

Jóga, relaxace a uvolnění

Ideálním kompenzačním doplňkem venkovních aktivit a sportu může být také jóga, jejíž popularita v posledních letech stále více roste. Je prokázáno, že velmi účinně pomáhá odstraňovat úzkostné a depresivní stavy. Studie například přichází se zjištěním, že jóga snižuje hladinu kortizolu, který se uvolňuje při stresu a úzkosti.

Jóga není jen o tělesném cvičení, jak se spousta lidí domnívá, zahrnuje také nejrůznější dechové a relaxační techniky, které patří k základním principům jógy. Řízené dýchání (pránajáma) okysličuje celý organismus, zvyšuje kapacitu plic či zlepšuje peristaltiku střev. Hluboké výdechy jsou očistnou tělesnou praktikou pomáhající zbavit se mentálních toxinů akumulovaných v těle během života, které nám mohou působit značnou tíhu na duši.

Pozvánka na podzimní lekce jógy

Přijďte si společně užít podzimní čas zdravým a funkčním pohybem na lekcích jógy, kde se naučíme například pozdrav slunci a další ásány, které velice účinně snižují hladinu stresu a napětí, uleví od bolesti zad či zlepší držení těla. Naučíme se nejrůznější dechové a relaxační techniky, které pomáhají k očistě těla, a to nejen na té fyzické úrovni, ale též energetické a mentální. Více informací ohledně místa a časů naleznete na www.pavlinastranska.cz.

Pavlína Stránská

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail