Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Koncert pro klavichord se uskuteční třetí říjnovou sobotu v Kulturním domě v Krásné Lípě

klavichord1

Senátor Zbyněk Linhart, Město Krásná Lípa, Oblastní muzeum v Děčíně, p. o., účinkující umělci Tomáš Flégr a Vojtěch Spurný, stejně jako restaurátorská dílna Bečička-Hüttl-Šefl, si vás dovolují srdečně pozvat na slavnostní koncert restaurovaného klavichordu ze Stradalovy pozůstalosti do Kulturního domu v Krásné Lípě, který se uskuteční v sobotu 15. 10. v 17.00 hod. Restaurovaný nejstarší dochovaný klávesový nástroj Šluknovska ze sbírky rumburského muzea rozezní svým mistrovstvím Tomáš Flégr, iniciátor projektu na záchranu tohoto jedinečného kusu.

Mimořádný umělecký zážitek si odnesou posluchači díky účinkujícím umělcům, jak Tomáši Flégrovi, varhaníkovi, cembalistovi a jedinému českému hráči na muselaar a dulce melos, tak Vojtěchu Spurnému, cembalistovi, dirigentovi a hráči na klavichord. Představen bude trefně zvolený dobový repertoár, který dá vyniknout nástroji samotnému, a to jak v sólové, tak čtyřruční hře.

Nástroj bude součástí nové expozice, připomínající slavnou hudební minulost regionu – zejména pozůstalost Augusta Stradala, posledního žáka Ference Liszta, který přesídlil po rozpadu monarchie natrvalo se svou chotí Hildegard do Krásné Lípy.

Celkové náklady na restaurování dosáhly částky 204000 Kč, kdy 113148 Kč bylo získáno díky sérii deseti benefičních koncertů „Klavichordem ve svátečním čase“ Tomáše Flégra, zahájených v prosinci roku 2009 pod záštitou tehdejšího senátora Jaroslava Sykáčka, a díky příspěvkům jednotlivých mecenášů, včetně Města Rumburk. Symbolicky bude koncert věnován památce bývalé ředitelky Domu kultury v Rumburku paní Heleny Menšíkové, věrné příznivkyně vážné hudby, jíž nevyléčitelná choroba znemožnila dočkat se úspěšné realizace projektu, který s neskrývaným zaujetím bedlivě sledovala. Koncert je poděkováním všem, kteří přispěli na záchranu vzácného nástroje a s jistotou také příslibem do budoucna, jelikož můžeme doufat, že nástroj nezůstane bez povšimnutí odborné veřejnosti.

Bližší informace podá Ester Sadivová, Muzeum Rumburk, pobočka OM v Děčíně, p.o., Na Valech 401/4, tel.: 607 575 053.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail