Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Matka se synem přišli během okamžiku o vše

zricenina

Jako ve špatném snu si musela připadat majitelka domu v Horním Jindřichově, když se telefonicky dozvěděla, že právě přišla o střechu nad hlavou, kde bydlela se svým malým synem. Stalo se tak v sobotu 24. 9. po šestnácté hodině. Z minuty na minutu tak žena přišla úplně o všechno, dokonce i o živobytí, jelikož přímo v domě měla sklad se zbožím, které prodávala na internetu. Část domu se zřítila zřejmě kvůli obkopovým pracím řemeslníků a špatné základy tomu bohužel napomohly. Je opravdu štěstí, že v tu chvíli byli všichni pryč a nikomu se nic nestalo.

Jak probíhal zásah

V sobotních odpoledních hodinách vyjely hasičské jednotky ke spadlé zdi rodinného domu v ulici Horská v Horním Jindřichově. Po příjezdu bylo zjištěno, že došlo ke zřícení části domu kvůli výkopovým pracím okolo objektu. Jednotka začala průzkumem vnitřních místností bezpečné části domu a začala shánět majitelku a dělníky. Když se všichni dostavili na místo, bylo zjištěno, že ve výkopu nikdo nepracoval a nikdo se nepohřešuje. Aby byla jistota, že pod sutinami nikdo nezůstal, byli na místo vysláni dva psovodi, což je standardní způsob. Do příjezdu psů bylo vyneseno z domu několik základních věcí do garáže k sousedce.

Psi se chvíli pohybovali v sutinách a nezávisle na sobě oba opakovaně zareagovali na jednom místě tak, jako kdyby se pod troskami někdo nacházel. Vyžádán byl pro potvrzení této situace kynolog třetí, i třetí pes ve stejném místě reagoval, proto bylo na místo přivoláno družstvo hasičů z Liberce s technickým kontejnerem.

Po jedné hodině ranní byla narušená konstrukce budovy za pomoci podpěrných tyčí stabilizována a riziko pádu trosek na zasahující hasiče minimalizováno. Na místo dorazil technický automobil Unimog s jednotkou Varnsdorf, ten měl za úkol za pomoci ruky a připnutého drapáku odklízet velká a těžká břemena. Za dohledu přivolaného statika bylo provedeno odklizení velkých částí zdí a přišla na řadu ruční práce až k základovým kamenům, který byly vytahovány rukou s drapákem.

Zásah byl ukončen před sedmou hodinou ranní, kdy hasiči odstranili z výkopu většinu trosek a naštěstí nikoho nenalezli. Psi tak s největší pravděpodobností reagovali na gauč, který byl nasátý lidským pachem. Štěkání tří psů na stejném místě ale nešlo ignorovat, v průběhu noci tak své fyzické síly nasadila necelá třicítka hasičů.

 

Lidé pomáhají

 

Díky pomoci a solidaritě hlavně místních občanů se matka se synem nastěhovali prozatím k sousedce, která jim ochotně poskytla azyl a je zároveň organizátorkou sbírky, díky níž se vybraly všechny potřebné materiální věci, a dokonce nějaké peníze do začátku. Město Rumburk zřídilo i transparentní účet, kam mohou lidé finančním obnosem postižené rodině přispět. Na sociální síti Facebook vznikla ihned po nehodě speciální stránka pod názvem „Heslo Jindřichov – Zřícený dům“, kde se dozvídáme aktuální informace o tom, co rodina potřebuje a čeho už má naopak moc. Samotná majitelka zříceného domu je štědrými gesty spoluobčanů mile překvapena. Od města dostala jednorázovou pomoc a byt o velikosti 2+1, ve kterém je nutno vyřešit ještě pár technických záležitostí.

 

„Při řešení a sledování průběhu tohoto smutného příběhu, kdy matka se svým synkem přišli o střechu nad hlavou, jsem velice příjemně překvapen úžasnou solidaritou spousty lidí, a to nejen z našeho města. Všem patří můj neskonalý obdiv a dík. Dokázali jsme, že i když má každý z nás hlavu plnou svých vlastních starostí, umíme spojit své síly a pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují,“ dodává k situaci starosta města Rumburku Jaroslav Sykáček.

 

jap, www.hasicirumburk.cz

 

Hasiče zaměstnal zřícený dům na několik hodin. Foto: mr

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail