Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poslechněte si trampské písničky na novém CD

První doloženou českou trampskou akcí je výprava pražských trampů do Svatojánských proudů na Velké řece – Vltavě v roce 1916. Tam byla také v témže roce založena osada Ztracená naděje – Ztracenka. Můžeme tedy letos slavit sto let českého trampingu.

A právě ke stému výročí vydal varnsdorfský Homegrown-Club dvojdesku rumburského pedagoga Jaroslava Melichara „100 let trampingu v českých zemích 1916–2016“. A protože Melichar je vášnivým sběratelem prastarých hudebních nahrávek, zaměřil se na trampskou píseň v dobových nahrávkách, což ostatně říká podtitul: „Jak vznikala trampská písnička v českých zemích“. Na dvou audio nosičích je zařazeno třicet tři písní z let 1924 až 1945 s Melicharovým komentářem. Tedy lahůdka nejen pro fandy trampingu a volného tuláctví, ale i pro milovníky starodávných nahrávek. V bookletu se mimo jiné píše, že „bylo použito originálních šelakových gramodesek na 78 ot. …“ a „…originální dobový mechanický gramofon Columbia…“. Booklet také nabízí cenné informace o autorech, interpretech, roku nahrávek a několik dobových obálek.

Kompilace zachycuje vývojové fáze trampské písně. Od písní tuláckých a pochodových k inspiracím melodiemi z amerických westernů nebo songům populárních amerických The Revellers. České trampské písničky psala plejáda autorů, např. Karel Hašler, Jarek Mottl, Karel Vacek, bratři Kordové nebo i trojice Ježek-Voskovec-Werich (např. Babička Mary). Občas se stalo, že trampskou se stala i píseň, kterou její autor nenapsal pro trampy, například Vackova slavná píseň „Cikánka“. Nejslavnější je samozřejmě „Vlajka“, která se stala neoficiální trampskou hymnou. V žertovné písni „Recept na trampskou píseň“ se zpívá: „V kanceláři, v lese, v kostele…“, a skutečně, ve své době si trampské písně notovali nejen trampové.

Při poslechu Melicharova výběru získáme přehled o dnes již téměř neznámých pěveckých sborech z doby, kdy harmonicky dokonalý sborový zpěv byl v nahrávkách docílen i bez pomoci techniky. Do atmosféry předválečných let vtahuje také zvuk mechanického gramofonu. Tento unikátní zvukový dokument značné výpovědní hodnoty si zájemci mohou pořídit v rumburském knihkupectví.

 

Milan Hrabal

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail