Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Loretě pro letošek skončily restaurátorské práce

V Loretě Rumburk se mohou návštěvníci od října seznámit s další restaurovanou částí ambitu. Letos záchranné práce zahrnuly obnovu dekorativní výmalby v levém křídle křížové chodby. Restaurátorské práce probíhaly od července za běžného provozu. Po čištění a tmelení defektů přišly na řadu retuše a restaurování dekorativní výmalby. Příznivé počasí umožnilo rychlejší průběh restaurování. Křížová chodba obklopující loretánskou kapli Panny Marie pochází z let 1743–1755. Stropy ambitu pokrývají více než sto let staré malby se scénami ze života Panny Marie, stěny pak iluzivní výmalba. Obnovu Lorety Rumburk ve výši 895000 Kč v roce 2016 podpořilo Ministerstvo kultury, Město Rumburk, Biskupství litoměřické a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

Loreta Rumburk ve vlastnictví Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk se obnovuje od roku 1996. Záchranné práce k letošnímu roku přišly na 27,769 mil. Kč. Práce na restaurování dekorativní výmalby křížové chodby a nárožních kaplí kolem Lorety začaly v roce 2012, dokončeny mají být v příštím roce. V dalších letech přijde na řadu restaurování vlastní loretánské kaple, které zahrne odvodnění stavby a záchranu početného souboru soch a malířské výzdoby. V roce 2017, kdy si Loreta připomene 310 let od dostavby a posvěcení, je v plánu také restaurování cyklu obrazů křížové cesty.

Barokní památka Loreta Rumburk je přístupná celoročně. Pro návštěvníky vedle prohlídek připravuje výstavy, koncerty a doprovodné kulturní akce. Ve vstupní budově je přístupná česko-německá Expozice církevního umění Šluknovska. V nejbližších dnech se očekává letošní desetitisící návštěvník. Do 29. 10. je v křížové chodbě možné zhlédnout výstavu černobílých fotografií Jiřího Stejskala „České Nizozemí“. V sobotu 22. 10. se v klášterním kostele sv. Vavřince uskuteční koncert ke cti sv. Lukáše, na němž zazní skladby W. A. Mozarta.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail