Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O kinu Marx se bude psát už jen v minulém čase

marx3

marx2

marx1

Bourání bývalého kina Marx je dnes již probíhající záležitostí. Kdo chodíte kolem, můžete vidět, jak demolice postupuje. A práce to nejsou vůbec jednoduché. Určité části stavby se musí rozebírat ručně, a proto bude vše trvat o něco déle, než bylo původně plánováno. S bývalým kinem totiž sousedí ještě další budova, jejíž statika se nesmí v žádném případě ohrozit. Termín dokončení, včetně veškerých terénních úprav, je v současné době posunut na konec března. Samotné stržení objektu se stihne ještě do konce tohoto roku. Jak jsme psali v Rumburských novinách č. 15, budova byla dlouhá léta ve špatném technickém stavu. Například rozebírání střechy muselo být prováděno s velkou opatrností. Přišly na řadu i jeřáby, které sundávaly krovy.

Nově vzniklý volný prostor bude dočasně využit jako parkoviště pro několik aut. To je pro majitele vozidel jistě dobrá zpráva, protože počet osobních automobilů neustále roste. V ulici Na Valech je do budoucna počítáno s celkovou revitalizací, a tak se mohou maminky s dětmi těšit třeba na dětské hřiště. Ale nepředbíhejme, vše ukáže čas.

A pokud vás zajímá i něco málo z historie, tak vězte, že kino Marx nese své jméno po Marxi Franzovi. Dříve sloužilo jako kavárna a v roce 1931 přibyl promítací sál. Po válce zde zkoušel i soubor divadelních ochotníků Hraničář. Vedle tohoto divadelního spolku zde po připojení Dolních Křečan pracoval také divadelní spolek J. K. Tyl. Když bylo dosavadní divadlo v objektu Marx přestavěno na širokoúhlé kino a 10. 12. 1960 uvedeno do provozu, nezůstal ve městě žádný vhodný sál pro divadelní představení. Díky tomu přestal na čas fungovat i ochotnický soubor Hraničář. V roce 1999 byla budova nadobro uzavřena.

Zhlédnout filmové novinky nám v současné době umožňuje kinosál v Domě kultury Střelnice s kapacitou sto deseti míst, který slouží také jako malý divadelní sál.

Fotografie pořídil pan Jiří Lejsek, který si ve volných chvílích dělá fotodokumentaci z průběhu bourání.

 

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail