Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Povídání o rumburských lékárnách

Kouzelný podzim nás opouští pomalu, ale jistě. Udělal spoustu práce – pozlatil listí, jiné obarvil všemi odstíny červené, vynesl k radosti dětí do výšek draky a zatočil se v divokých tancích se spadaným listím. Jenže byly tu i projevy méně radostné a žádoucí. Lezavá chladna a deště nesoucí rýmu, kašel a obávanou chřipku. Ke slovu přichází lékaři a samozřejmě lékárny. Ve městě bývaly v minulých dobách dvě. Menší lékárna U Zlaté hvězdy a velká „staroměstská“ U Zlatého jelena.

Majitelem „zlaté hvězdy“ byl Ph. Mag. Alexander Metze. Lékárna měla velký sklad tuzemských i cizích specialit, zastupovala firmu MATTE – TEE. Brzy po válce byla zrušena. Dodnes zůstala lékárna U Jelena. Jejím majitelem býval Ph. Mag. Friedrich Heide. Nabízela homeopatické a biochemické léky v originálním balení. Byla v Rumburku dlouhá poválečná léta jediná. Ale myslím, že občané nebyli nikterak ošizeni. Díky obětavým magistrům měla lékárna noční služby a byla dostupná ve volných dnech. Patří jim upřímné uznání. Brzy po sametové revoluci byly postupně zařízeny lékárny další. Při budování jedné z nich, tehdy U Sovy, byla nalezena zajímavá věc – původní trámový strop. Byl zrenovován a tvoří nádherný strop v prodejní místnosti.

V současné době je v Rumburku lékáren pět, včetně nejnovější velké lékárny Dr. Max. Takže pro město i celé okolí je o léky velmi dobře postaráno. Všem lékárnám hodně zdaru, i když se vtírá otázka: Není lékáren příliš?

 

-zb-

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail