Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Během mezinárodního festivalu dětí a mládeže se ukázala spolupráce místních dětí s těmi zahraničními

V Rumburku se během čtyř dnů, od 17. do 22. 10., uskutečnil Mezinárodní festival dětské a mládežnické tvorby BOHEMIA STARS. Této nadnárodní soutěže se zúčastnily děti ze čtrnácti zemí, které poměřily své dovednosti ve čtyřech kategoriích – společenském tanci, zpěvu, hře na hudební nástroj a výtvarné tvorbě.

deti

Výstava dětských obrázků byla spojena s otevřením nového krásného ateliéru Schrödingerova institutu v Rumburku. V kategorii nejmladší účastníci byly oceněny děti z Izraele a Estonska, ale úžasná díla předvedly i děti z Běloruska, Itálie, Holandska, Ruska, Ázerbájdžánu, Belgie, Bahrajnu a Kazachstánu. Medaile dostaly i děti ze Šluknovského výběžku, zejména žáci základních škol z Krásné lípy a Rumburku. Pořadatelé velmi litovali, že Základní umělecká škola v Rumburku na poslední chvíli stáhla svou účast v soutěži a že její děti tak nemohly ukázat své umění.

Taneční soutěž se konala v krásném pohodlném sále Sportlife hotelu. Mezinárodní porota ohodnotila nejlepší účastníky festivalu poháry a medailemi.

Naopak v tančírně Balahala soutěžily děti ve zpěvu a hře na hudební nástroj. Nejlepší účastníci festivalu se pak ukázali na galakoncertu v Domě kultury Střelnice. Diváci z Rumburku budou dlouho vzpomínat na vystoupení skupiny Stars Varnsdorf, tanečního kolektivu z Holandska či dětského lidového tanečního kolektivu Dykytka z Chřibské. Krásně zazpívala Veronika Skalová a vítězka celé soutěže Kateřina Vohradská. Kolektiv Flegmatix René Habicha zahrál několik ukázek z nového muzikálu „Jak se šašek stal králem“.

Na festival přijeli vzácní hosté z Ukrajiny, Bahrajnu, Ruska, Izraele, Holandska, kteří byli pozváni starostou města Rumburku Jaroslavem Sykáčkem k přátelskému posezení na místní radnici. Při návštěvě základní školy si pedagogové vyměnili názory a zkušenosti s výchovou dětí a jejich vzděláváním v různých zemích.

Velké poděkování za organizaci festivalu patří Schrödingerovu institutu v čele s jeho ředitelkou Gabrielou Doušovou, bez jejichž pomoci by se festival nemohl konat. Také děkujeme za pomoc ředitelce ZŠ U Nemocnice Romaně Buškové a ředitelce ZŠ Pastelka Anně Jindrové.

Doufáme, že festival proběhne i v dalším roce, a nejen naše děti budou mít možnost potkat se a navázat kontakty s dětmi z jiných zemí, ukázat svoje dovednosti a poznat kulturu různých států.

 

Alla Pokorná

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail