Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krádeže vozidel se rozmohly, řešit je musí také v Rumburku

octavia

Je opravdu nepříjemné přijít na místo, kde jste nechali zaparkované své auto,
a zjistit, že po něm není ani památky. Zlodějům dnes stačí opravdu chvilička
a vy se můžete s vozidlem nadobro rozloučit. Za poslední dny se v Rumburku
ztratily dva automobily značky Škoda Octavia, další případ je hlášen i ve Starých
Křečanech, výjimkou nejsou ani další města Šluknovského výběžku. Pro někoho
možná překvapivou skutečností je odcizení vozidla samotnému policistovi, který
zaparkoval poblíž rumburského gymnázia, na deset minut si odskočil něco
vyřídit, a když se vrátil, auto nikde. Očividně je zmiňovaný typ automobilu
v současné době výnosným a oblíbeným zbožím, proto si na svá auta dávejte
pozor. Níže je uvedeno jakési bezpečnostní desatero, které by si měl přečíst
každý motorista, jemuž není jeho vůz lhostejný a nechce o něj přijít.

1. Věnujte pozornost výběru vozidla

Nejvíce se kradou automobily, které jsou na trhu nejpočetněji zastoupené. Chcete-li tedy minimalizovat riziko krádeže, podřiďte tomu svůj výběr vozového parku. Riziko krádeže ale závisí i na dalších faktorech – v menší míře se například kradou japonské vozy, zřejmě kvůli méně známým a složitějším technologiím. Důležitá je i motorizace, například pokud jste jezdili v letech 2005 až 2009 s Fabií 1.4, existovalo riziko cca 1:200, že vám ji za tuto dobu ukradnou. U Fabie 1.9 už ale toto riziko činilo 1:100.

2. Znesnadněte identifikaci vozidla

Mnoho vozidel je odcizeno tzv. na zakázku, to znamená, že pachatelé hledají konkrétní značky a typy vozidel, pro které mají v danou chvíli odbyt. Pokud např. necháte ze svého vozu odstranit označení motorizace, rozhodně tím zlodějům znesnadníte práci. Samozřejmě zloděj „profesionál“ si i s tímto poradí, ale automobily rozhodně nekradou pouze zkušení zloději.

3. Nenechávejte ve vozidle technický průkaz ani náhradní klíče

Nechávat ve vozidle např. technický průkaz nebo náhradní klíče je hazard, který vám přidělá problémy navíc při likvidaci pojistné události u pojišťovny. Pojistitel totiž může po přezkoumání věci pojistné plnění snížit, nebo dokonce i odmítnout. Pokud tyto věci ve svém vozidle necháváte, uvědomte si, že velice usnadňujete zloději další legalizaci vozidla. V případě náhradních klíčů se navíc pravděpodobně dočkáte toho, že pachatel, který chtěl původně „pouze“ odcizit autorádio, nakonec ukradne vozidlo celé. Zmíněnou neopatrností se vyznačují hlavně firemní řidiči.

4. Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete

Zamyslete se nad tím, kde své vozidlo zaparkujete. Některá tmavá zákoutí zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro „práci“. Pravděpodobně najdete ve svém okolí řadu míst, která jsou buď pod dohledem kamer, nebo kolem nich častěji projíždí policejní hlídka, či jsou v nejhorším alespoň v dohledu nějakého obytného domu. Pár kroků navíc v tomto případě určitě stojí za větší klid. Ideální je samozřejmě garáž či hlídané parkoviště, máte-li tuto možnost.

5. Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu

Každé vozidlo by mělo být vybaveno nějakým zabezpečením. Cena těchto zabezpečovacích prvků se vám často vrátí na slevách, které při jejich instalaci do vozidel většina pojišťoven nabízí. Pro příklad: u standardního vozidla Škoda Octavia se pořizovací cena kombinace vyleptání VIN kódu a mechanického zamykání převodovky může vrátit v závislosti na ceně vozidla už za čtyři roky. Pro případného zloděje toto zabezpečení sice neznamená nepřekonatelnou překážku, ale určitě mu maximálně znesnadní další nakládání s vozidlem. Zloděj si raději vybere vedle stojící automobil, který podobnou ochranu nemá.

6. Zvažte „nadstandardní“ zabezpečení

Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy, kde sice musíte počítat s vyšší pořizovací hodnotou a určitými náklady za přenos dat, ale na druhou stranu vám tyto přístroje zaručí přesnou informaci o pohybu vašeho vozidla. V některých případech je lze v případě firemních vozidel navíc spojit s elektronickou knihou jízd, čímž lze podstatně ušetřit celkové náklady na provoz vozidel.

7. Pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte jej

Na první pohled se jeví toto doporučení jako zbytečné, ale studie ukázala, že velké procento řidičů v případě krátkodobého zastavení vůbec zabezpečení neaktivuje. Nejčastěji se jedná o uzamykání řadicí páky.

8. Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené

Opět možná pro někoho zbytečné doporučení, ale je s podivem, kolik vozidel je ročně odcizeno poté, co je řidič nechal odemčené, někdy i nastartované, byť jen na malou chvilku. Například při odstraňování sněhu ze skel nechává řada řidičů automobil nastartovaný, aby se vytopil vnitřní prostor. Nebo si jdou něco uložit do zavazadlového prostoru a klíčky si nevezmou s sebou. Ano, i takto se kradou auta. Drzost a rychlost některých pachatelů je opravdu nepředstavitelná.

9. Nikomu nesvěřujte klíče od automobilu

Vždy si dobře rozmyslete, komu klíče od svého automobilu dáte do ruky. Nebezpečné mohou být například různé „nadstandardní“ služby, kdy vám „zdarma“ vozidlo přivezou, odvezou a podobně. Udělat kopie klíčů je dnes otázkou minut.

10. Firemní řidiči jsou lhostejnější

Výsledky studie ukázaly také mnohem menší opatrnost firemních řidičů oproti běžným motoristům. Stalo se nám, že firemní řidič si nechal ukrást automobil několikrát za sebou na stejném místě. Bylo mu to jedno, protože hned další týden si vždy mohl vyzvednout nové služební auto, a to bez jakýchkoliv sankcí. Zaveďte proto ve firmě určitou spoluzodpovědnost firemních řidičů za svěřený služební automobil.

 

jap

www.rokzabezpecenivozidel.cz

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail