Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Podaří se FK Rumburk vzkřísit mládežnickou základnu?

fotbalisti

Rozpis mistrovských soutěží Ústeckého KFS stanovuje předepsaný minimální počet družstev mládeže, zapojených do soutěží, podmiňující start družstva dospělých v příslušné krajské soutěži. Smyslem ustanovení je přimět všechny celky usilující o účast v krajských soutěžích dospělých k práci s mládeží. Výjimku z tohoto ustanovení povoluje STK, případně výkonný výbor ÚKFS.

Družstvo dospělých FK Rumburk hraje v I. A třídě, což pro něj znamená povinnost mít nejméně dvě taková družstva.

Když před několika lety vznikala Fotbalová akademie Šluknovského výběžku (FAŠV), tehdejší vedení FK Rumburk uvěřilo p. Heinzelem v růžových barvách líčenému přínosu projektu a všechna svá mládežnická družstva, od přípravek po dorostence, převedlo pod její křídla. Tím ale FK Rumburk přišel o několik generací hráčů, potenciálních opor družstva dospělých a vniveč přišla i mravenčí práce trenérů. Důsledky tohoto neprozíravého rozhodnutí nese klub dodnes, protože FAŠV svým slibům nedostála a FK Rumburk se rázem ocitl ve svízelné situaci.

Vybřednout z ní a obnovit činnost mládeže v rámci FK se po několika letech snažilo až nové vedení klubu. Ukázalo se však, že to nebude lehké. Ani jemu se totiž nepodařilo zcela se vymanit z vlivu FAŠV. Další vedení ve složení J. Červinka – M. Sabo, jež převzalo řízení klubu po loňské valné hromadě, se rozhodlo začít znovu a od píky. A opět se potvrdilo pravidlo, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, což však nové vedení neodradilo. Problém není ani tak s počty hráčů, i když i těch je méně, než kdysi. Velkým problémem je získat pro práci s mládeží trenéry a další funkcionáře. Ty tam jsou časy, kdy se o chod družstev starali dobrovolníci ve svém volnu. Dnes abychom takové nadšence hledali takříkajíc „s lucernou v pravé poledne“. Proto s uznáním kvitujeme práci pánů M. Nehonského st., O. Kuby, J. Chlady a M. Trégra, kteří těmi nadšenci jsou.

Dalším a velmi podstatným problémem je finanční zajištění činnosti družstev. Výstroj hráčů, doprava na utkání, pronájem tréninkových prostor, startovné na turnajích a další výdaje, to vše řeší klub s krajním vypětím. Pravda, participují na tom sponzoři, rodiče hráčů i město Rumburk. Bohužel se však ukazuje, že to nestačí a celky mládeže potřebují silnější finanční injekci. Za dobrou reprezentaci města si ji nejen zaslouží, ale potřebují ji. Družstvo mladší přípravky v prvním roce své existence postoupilo do finálového turnaje přeboru okresu Děčín, kde skončilo na solidním čtvrtém místě, letos hraje stejnou soutěž, v polovině sezóny vede svou skupinu a je na nejlepší cestě zopakovat loňskou účast ve finále. Odehrálo šedesát utkání, v nichž dvaapadesátkrát zvítězilo a jen čtyřikrát bylo poraženo, nastřílelo dvě stě šedesát gólů a vybojovalo sto šedesát bodů. Družstvo starší přípravky existuje teprve od letošního podzimu. Také ono startuje v přeboru okresu Děčín. Po podzimním poločase figuruje na druhém místě ve své skupině, sehrálo padesát pět utkání, z toho třicet šest vítězných, jedenáctkrát prohrálo. Se sto čtyřiceti osmi dosaženými góly a se ziskem sto šestnácti bodů také drží postupové místo do jarního finálového turnaje. Obě družstva by se jistě dokázala prosadit i v krajských soutěžích, ale FK Rumburk bohužel nemůže garantovat finanční zajištění jejich účasti, a tak je do nich nemůže přihlásit.

Zdá se, že co se nejmladší generace hráčů týče, FK Rumburk se pozvolna vrací na cestu, kterou před léty opustil. Věříme, že v co nejkratším období se základna mladých fotbalistů rozšíří, vyklizené pozice získáme zpět. A to je běh na dlouhou trať. K tomu je ovšem potřeba, jak už bylo řečeno, tří důležitých věcí, které tvoří spojené nádoby: hráči, trenéři, finanční prostředky. Bude-li jich dostatek, pak se o budoucnost rumburského fotbalu nemusíme obávat.

 

Fotbalový klub Rumburk

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail