Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Putování za rozhlednami

Osmý listopadový podvečer se díky Spolku přátel Rumburku nesl v duchu příjemného putování po rozhlednách Lužických hor i Českosaského Švýcarska. Pozvání přijali autoři publikací Martin Řeháček a Petr „Ferdyš“ Polda.

Do příjemně vytopené místnosti Městské knihovny v Rumburku našlo cestu sedmdesát pět zájemců o tuto poutavou besedu. Autory nejprve přivítala místopředsedkyně spolku Dagmar Kopečná, která přišla s nápadem pořádat tuto besedu s autogramiádou, kterou organizačně zaštítila, a pak už následující hodinka a půl patřila jen jim.

Po přivítání se debatovalo jen o rozhlednách, atmosféru podkreslovalo i promítání fotografií z onoho dlouhého putování za nimi. A věru poučné i zábavné to bylo. Na fotografiích se nestřídaly jen ony kamenné krásky zašlých časů či jejich novodobé souputnice, ale i běžné momentky z každého putování – od autorů ve spacích pytlích, po focení a aranžmá regionálních moků i pochutin z obou stran zemské hranice.

Kdo se besedy zúčastnil, mi jistě rád potvrdí, že o rozhlednách lze psát spousty textů plných technických dat, ale lze jít i cestou méně pragmatickou – hledáním příběhů nejen těchto spanilých krásek, ale i krajiny, jenž je obklopuje. Tou druhou cestou se vydali i autoři publikací a patří jim za to náš dík.

Hodinka a půl uplynula v této atmosféře snad až příliš rychle, v závěru došlo i na samotnou autogramiádu knih autorů a k předání malé pozornosti v podobě regionálního piva a publikací o městě Rumburk. Doufejme, že se podobné akce bude dařit pořádat častěji.

 

Daniel Bosák

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail