Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Generace Z? Digitální domorodci!

Prolog

Generace Z je vysoce propojená, mnozí z této generace po celý život využívají komunikační a mediální technologie jako internet, rychlé zasílání zpráv. Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Tato generace se také narodila do éry postmodernismu a globalizace.

Generace Z je známá pro život on line a v rychlém tempu: okamžité sdílení myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů.

(zdroj: Wikipedie)

Inspirace

Hostem 26. ročníku Festivalu spisovatelů Praha v říjnu 2016 byl americký spisovatel Chuck Palahniuk, autor knihy Klub rváčů. Českým médiím poskytl řadu rozhovorů a my se nechali inspirovat otázkami, které mu kladl Petr Horký z Respektu.

Představujeme výběr z odpovědí studentů maturitních ročníků humanitního oboru.

■■■

Proti čemu se bouří dnešní mládež?

■ Proti nesmyslnosti některých nových zákonů a korupci u veřejných osob, které mají být vzorem a reprezentovat alespoň základní rovinu slušnosti.

■ Nemáme se proti čemu bouřit – a když, snažíme se vyhnout konfliktu s tím spojeným. Je to problém: dusíme v sobě agresivitu, kterou „zchlazujeme“ alkoholem, drogami.

■ Vlastně proti ničemu, protože dnes už se snad naše generace nezajímá vůbec o nic, co se jí nutně netýká. Ovšem jsou výjimky.

■ Proti autoritám – a to v politice, rodině i ve škole.

■ Dnešní mladý člověk se nebouří, protože se bojí, neumí se bouřit a nechce se bouřit. Jen si stěžujeme – jako třeba na málo prázdnin, příliš mnoho požadavků a povinností.

Jak se vaše generace vyrovnává s konflikty a které jsou pro vás ty zásadní?

■ Mezi zásadní konflikty patří (starý známý) mezigenerační konflikt: jak mám vycházet s rodiči, když nechápou moje myšlení (a já to jejich). A taky vnitřní konflikt – společnost ode mne očekává nějaký způsob chování, ale co když je to v rozporu s tím, co chci já?

■ Vnitřní rozpor mezi tím – kým jsme, kým máme být a jaké nás chtějí mít ostatní.

■ Musíme se chovat tak, jak chtějí druzí a zapomínáme na svůj názor a možnost volby. Jako zásadní vidím to, že se člověk často neumí chopit příležitosti – takže se dostáváte do konfliktu sami se sebou.

■ Já se většinou uzavřu do sebe.

■ Já si prostě myslím, že je řešit neumíme, ale nechci mluvit za všechny.

■ Jídlo ve školní jídelně.

■ Zásadní konflikty se snažíme řešit. Nechceme si nechat nic líbit.

Čím nebo kým jsou pro vás sociální sítě? Záleží vám na tom, jak jste na nich vnímáni? Necháváte sebou manipulovat? Pěstujete své virtuální já?

■ Pro mě jsou určitým rozptýlením. Přiznávám, že si občas tvořím názor podle některých statusů. Ale hlavně je to pro mě jednoduchý způsob komunikace.

■ Jednoduchý způsob jak komunikovat. Bohužel se to zvrtlo a dnes, kdo nemá fb je nula, nikdo, nicka. Já se na fb snažím být stejný jako v reálném světě.

■ Můj názor se s věkem rapidně změnil: dřív to pro mne byla novinka, chtěla jsem na Facebooku mít spoustu přátel, přidávala jsem nesmyslné příspěvky, až se stydím, co vše jsem sdílela. Spousta lidí je sociálními sítěmi manipulována, chtěla bych vyrůst v době, kdy tohle nebylo.

■ Jsou velkým žroutem času a zároveň strašákem pro labilní povahy; nikdo přece o sobě nechce číst něco zlého. Snažíme se vymyslet, jak z toho vyjít co nejlépe a ukazovat, jak je náš život vlastně skvělý. Vytváříme si tím virtuální já, předně podle našich představ, a tím se dostáváme do iluze, že to tak skutečně je.

■ Často přejímáme názory ostatních

a neutváříme si vlastní názor. Protože je to pohodlnější.

■ Někteří z nás se snaží získat zájem o svoji osobu, protože mají pocity méněcennosti. A zlá kritika někdy někoho dožene až k sebepoškozování, nebo dokonce sebevraždě.

V další části rozhovoru se Chuck Palahniuk vyjadřoval k osobnosti Donalda Trumpa. Otázku jsme variovali na české poměry.

Proč tolik lidí v ČR podporuje prezidenta Zemana?

■ Buď jde o národní recesi, nebo jsou lidé neinformovaní nebo negramotní.

■ Nevím, politiku nesleduji.

■ Mnoho lidí slyší jen informace, které slyšet chtějí, a tak podporují něco,

o čem vlastně nic nevědí.

■ Je to lidový prezident, je jedním z nás a je odvážný.

■ Obzvlášť mladí lidé mají pocit, že je potřeba změnit politickou uhlazenost a přetvářky. Prezident Miloš Zeman přesně tohle nabízí, říká svůj názor, který sdílí s většinou obyvatel, otevřeně a bez servítek.

■ Chová se jako obyčejný člověk, jako Čech. Snaží se zapůsobit na obyčejný lid a ne jen na intelektuály.

■ Nejspíš proto, že je lidem jedno, kdo nám vládne – mají pocit, že všichni politici jsou stejní.

■■■

V rozhovoru vedeným Jonášem Zbořilem pro Kultura On Air Chuck Palahniuk řekl:

Mladí lidé zkameněli a jiný pohled na věc je vůbec nezajímá. Je neuvěřitelné sledovat mladou generaci, která je ve skutečnosti plná starých lidí.

Proč máte pocit, že jsme staří?

Protože si myslíte, že máte na všechno odpověď. Můžou za to vaši profesoři

a vzdělávací systém, kterým jste prošli. Nenaučil vás, jak existovat ve světě, jaké schopnosti jsou k takovému bytí potřeba, místo toho jste konzumovali názory. Na své vlastní myšlenky jste neměli čas. Nikdy jste nedostali možnost seznámit se s mnoha různými pohledy na věc a z nich si vybrat. Živili jsme vás stejnými názory dvě dekády. Když jste je potvrdili, dostali jste odměnu. A teď jste staří.

■■■

Tak tohle se nás (alespoň zatím) netýká, takto autor hodnotí předchozí generace X a Y.

 

studenti humanitního oboru Gymnázia Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail