Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Loreta Rumburk oslaví tři sta deset let Výročí připomene videomapping i open air koncert

loreta-1

V roce 2017 uplyne tři sta deset let od dostavby a posvěcení Lorety Rumburk. V barokní památce se odehrají komentované prohlídky, letní i zimní večerní prohlídky při svíčkách, výstavy, koncerty a pravidelné bohoslužby. Loreta Rumburk nabídne také kulturní aktivity, které se v regionu Českého Švýcarska dosud nerealizovaly. Během Loretánské noci 2017 se představí videomapping, projekce na stěnu loretánské kaple s motivem legendy o Svaté chýši. V červenci a srpnu se v podvečerních hodinách uspořádá hra se šiframi pro rodiny s dětmi „Po stopách andělů“. Oslavy tři sta deseti let Lorety vyvrcholí v sobotu 16. 9. 2017 během Loretánských slavností 2017. Tento regionální zážitek Českosaského Švýcarska doplní mimo jiné divadlo v kostele a žehnání obnovených obrazů křížové cesty. Celoročně přístupnou Loretu Rumburk spravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

V roce 2016 ji navštívilo na třináct tisíc turistů z Česka i zahraničí.

Sakrální památka Loreta Rumburk připravuje na rok 2017 akce tradiční i zcela nové. Spojujícím prvkem je téma baroka – v architektuře, hudbě a divadle. Jednou z novinek je zpřístupnění barokního areálu o letních prázdninách rovněž v neděli. Oslavy výročí Lorety Rumburk zahájí v sobotu 22. 4. 2017 koncert, na němž zazní písně, které se před rokem 1945 zpívaly v poutních kaplích Šluknovska. Nádvořím Lorety Rumburk se 17. 6. 2017 pod večerním nebem rozezní duchovní árie rumburského barokního skladatele Johanna Ch. Kridela. Při Loretánské noci v pátek 19. 5. 2017 nabídnou studenti Gymnázia Varnsdorf zdramatizované regionální pověsti poutních míst. Červnové komentované vycházky zájemce seznámí s barokní architekturou a uměním města. Od června do září poběží v ambitu Lorety česko-německá výstava „Barokní architekt a sochař: Johann Lucas Hildebrandt a Franz Biener“, která přiblíží historii a současnou podobu Lorety Rumburk, baziliky minor v Jablonném v Podještědí a kaple v Hainevalde u Groβschönau v Sasku. Všechny tyto stavby spojuje osoba barokního architekta Johanna Lucase Hildebrandta či sochaře Franze Bienera.

Vedle pravidelných bohoslužeb, které se v Loretě Rumburk konají poslední úterý v měsíci, proběhnou i další církevní akce. V sobotu 22. 4. 2017 se koná mše sv. u příležitosti zahájení oslav tři sta desátého výročí Lorety Rumburk. Hlavním celebrantem je Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický. V sobotu 27. 5. 2017 se uskuteční slavnostní mše sv. v latinském jazyku (tridentská mše) s barokním hudebním doprovodem. Odpustkovou církevní slavnost Porciunkule bude v sobotu 5. 8. 2017 celebrovat Mons. Martin Davídek, generální vikář Biskupství litoměřického. Slavnost tři sta desátého výročí posvěcení loretánské kaple (mše sv.) proběhne v sobotu 16. 9. 2017, celebrovat ji bude ThLic. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR, generální sekretář České biskupské konference.

V souvislosti s výročím Lorety Rumburk vydala Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk na sklonku roku 2016 propagační publikaci „Loretánská kaple v Rumburku (1707-2017)“. Třetí vydání brožury přibližuje na dvanácti stranách nejcennější místa loretánského areálu včetně snímků z probíhajících akcí. Na rok 2017 se plánuje vydání publikace „Loreta Rumburk. Průvodce po stavební historii a uměleckém významu“. Zájemcům nabídne podrobné seznámení s architektonickými zajímavostmi loretánského areálu. Obsáhlou reprezentativní knihu „Loreta Rumburk a kapucínský klášter“ vydá Město Rumburk. Na sto dvaceti stranách přiblíží prostřednictvím fotografií Jiřího Stejskala jak bývalý kapucínský klášter, tak vlastní Svatou chýši s ambitem a kaplí Svatých schodů. Fotografie doplní české, německé a anglické popisky. Nové publikace se představí 16. 9. 2017 během jednadvacátých Loretánských slavností.

 

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail