Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pomohli jste zachránit unikátní kapličku sv. Anny

kaplicka

S koncem roku 2016 chci připomenout jednu velmi zdařilou událost, která stojí na zájmu a dobré vůli lidí. Snad si vzpomenete na jarní článek o záchraně kapličky sv. Anny u Vlčí Hory – tehdy jsme potřebovali vaši podporu v grantové soutěži, která pomáhá regionům. A protože i vy jste nám pomohli, ať už přečtením a sdílením článku, darem či jinak, zasloužíte si vědět, jak to s kaplí sv. Anny nakonec dopadlo.

Na začátku byla vize zachránit kapličku tak, aby zůstala i po další generace krásná s tou svou nezaměnitelnou atmosférou. Nikdo však předem nevěděl, zda je to reálné. Jak se k tomu postaví

majitel kapličky (město), co na to památkáři? Nejistota a obavy zmítaly všemi zainteresovanými. Podaří se kapličku rekonstruovat citlivě? Budou na to vůbec prostředky? Není už ve stavu, kdy je záchrana nemožná? Přes všechny tyto nejistoty investovali představení a členové Klubu českých turistů do záchrany kaple veškeré úsilí, energii a snahu. A vyplatilo se.

VYBRALI JSME ZE VŠECH NEJVÍC

I díky vašemu hlasování jsme postoupili do finále grantové soutěže. Tam již byla pravidla nastavena jednoduše – kdo více vybere od soukromých dárců, získá vyšší grant. A naše kaplička skutečně ze všech finalistů s přehledem zvítězila. Od soukromých dárců bylo v průběhu šesti týdnů vybráno přesně 68358 Kč. Díky tomu jsme obdrželi grant ve výši 50 000 Kč; k dispozici tudíž na záchranu kaple dohromady krásných 118358 Kč. A k tomu jsme získali další morální a také materiální podporu veřejnosti a podnikatelů širokého okolí, včetně majitele kapličky – města Krásné Lípy. Se zástupci města probíhaly také všechny konzultace, k projektu měl co říci také památkový úřad.

Jakmile sedmadvacátého června loňského roku skončila soutěž, začaly přípravy na rekonstrukci kapličky. Přizvali se odborníci, zástupci města, konzultoval se stav kapličky a různé přijatelné metody její renovace. Desátého září v půl desáté ráno započaly první práce na kapličce – především zajišťovací (zpevnění kapličky, odvezení původních lavic k restaurování) a také „zjišťovací“. Při tom se napjatě očekávalo, jak ve skutečnosti pod smrkovým opláštěním kaplička vypadá. Přizvaný odborník na restaurace sakrálních památek, děčínský truhlář pan Zámiš, nakonec konstatoval velmi příjemné zprávy. Kapličku lze rekonstruovat tak, aby byl zachován její původní vzhled a ráz.

Bylo zapotřebí zbavit se uhnilých trámů, prken, podlahy a střechy, dále vyspravit vnitřní výplň zdiva, které se ukázalo pod smrkovým opláštěním hrázděné s typicky místní směsí jílovité hlíny (snad), mrvy a slámy. Kaplička ujížděla, protože voda ze střechy stékala přímo do základů. Následkem toho uhnily základové i nosné trámy, prkna v podlaze i vespod opláštění a „rozjížděly“ se pískovcové kameny. Toto vše již bylo vyspraveno; základové trámy jsou dubové, podlaha i vnější prkna jsou modřínová. Střecha má nyní větší – třiceticentimetrový přesah, voda již zatékat do základů nebude. Střecha navíc dostala novou, vzhledově typicky místní krytinu – umělou břidlici.

VÝSLEDKY SKVĚLÉ A JEŠTĚ NĚCO NAVÍC

Kaplička je tedy nyní zabezpečena, stojí na vyspravených základech s novou podlahou. Vše shnilé bylo odstraněno a nahrazeno, případně staré zdravé přímo napojeno na nové. Podle pana Peterky, který celý projekt od počátku aktivně organizuje, je kaplička z devadesáti procent dokončena.

Poslední akt, tedy vnitřní výplň, bude třeba dokončit na jaře, aby mohla mazanice důkladně vyschnout. Teprve poté se bude štukovat a malovat a na místo se vrátí restaurované původní dřevěné lavice. Vnější opláštění zůstane zřejmě v barvě modřínových prken, v plánu je použití průhledné OSMO barvy, která zajistí přirozený vzhled prken a současně je ochrání a také velmi dlouho vydrží. V plánu je také lavička pro odpočinek v blízkosti kapličky, ovšem v decentním provedení, aby nebyl narušen současný celkový dojem. Tyto poslední úpravy se však ještě budou konzultovat, a tak si na výsledek budeme muset počkat do jara.

Kapličku se povedlo zachránit, troufám si říci, ve velkém stylu. Nejenže dostala další šanci v podobě ozdravné kůry a je tak zachráněna i pro příští generace, ale současně neztratila nic ze svého půvabu. Atmosféra místa, která se rozprostírá kolem kapličky a příjemně osvěží na duši i těle poutníka, tak zůstává i nadále skvělá.

A navíc – ohromná ochota dárců, vedoucích projektu i brigádníků, kteří za celý podzim na kapličce odpracovali stovky hodin naprosto zdarma, dále zájem města i veřejnosti, kteří sdíleli nadšení na záchranu kaple s dalšími a šířili touhu kapličku zachránit, to vše se ukázalo jako velmi cenné poznání. Především značí, že lidé mají zájem na zachování sakrálních památek, že jim není lhostejna historie místa, chtějí opět znát a uchovat paměť krajiny a jejich příběhů.

Kaplička sv. Anny sjednotila mnoho lidí v jejich společném zájmu. Nechť tedy všechny lidi v laskavosti a milosrdenství své patronky i nadále spojuje. Děkuji vám všem, kteří jste se na záchraně kaple sv. Anny u Vlčí Hory, tolik krásného a důležitého místa v krajině a duších lidí, podíleli jakýmkoli způsobem, třeba i přečtením a sdílením článku.

Podívejte se na fotografie a velmi zajímavé časosběrné příspěvky Mikuláše Peterky na webových stránkách KČT Krásná Lípa, kterak probíhaly jednotlivé brigády a jak se kaplička měnila v čase: www.kctkrasnalipa.cz/2016.

 

Roman Němec

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail