Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

S robotem do Prahy. Studenti kvinty se probojovali do celostátního finále RoboSoutěže

robosoutez

Již druhým rokem funguje na rumburském gymnáziu RoboKroužek určený všem studentům, kteří se zajímají o techniku. Na skutečných úlohách (dálkové otevírání dveří, rozpoznávání barev, jízda v neznámém prostředí) se pod vedením Jaroslava Klinského a Roberta Seiferta učí základy konstrukce a programování robotů ze stavebnice LEGO® Mindstorms EV3. Své znalosti a dovednosti si pak studenti mohou vyzkoušet naostro ve studentské RoboSoutěži, jejíž osmý ročník letos znovu pořádala Fakulta Elektrotechnická ČVUT.

Soutěžní družstva jsou tříčlenná a místo ve finále si středoškolské týmy musí zajistit v jednom z předkol. A proto se šest rumburských studentů vydalo první prosincový pátek do Prahy, aby zde zabojovali o jedno z postupových míst. Družstvo Wedontc♯ tvořili oktaváni Jan Eichler, Václav Kesler a Miroslav Pokorný. Kvintáni Klára Havlová, Kateřina Hrubešová a Petr Kaštánek pak byli členy druhého týmu s názvem 404 Not found. Mezi dvaatřiceti týmy čtvrtého předkola se rozhodně neztratili. Tým Wedontc♯ po dvou vítězstvích obsadil v pavouku družstev konečné sedmé místo. A jak dopadl tým kvintánů, nám přiblížila jedna z jeho členek, Klára Havlová.

„Na RoboSoutěž jsme se velice těšili, protože jsme se nemohli dočkat, až si poměříme síly s ostatními týmy. Po příjezdu začala první fáze, a to zkoušení dráhy před začátkem samotné soutěže. Týmy si musely změřit odraz světla na čáře a otestovat svůj program. Když soutěž začala a my jsme přišli na řadu, robot soupeře vyjel z čáry a my jsme v prvním kole zvítězili. Další dvě kola vypadala podobně, a tak jsme nakonec skončili na třetím místě.“ Tímto umístěním si tým 404 Not found zajistil také postup do celostátního finále.

O čtrnáct dní později, 16. 12., se tak jeho členové vydali spolu s inženýrem Klinským do budovy Fakulty Elektrotechnické ČVUT v Praze znovu, tentokráte usilovat o co nejlepší umístění ve finále. A že bylo oč bojovat. V hlavním kole spolu nesoutěží jen šestnáct středoškolských týmů, ale proti nim je postaven stejný počet vysokoškolských týmů tvořených studenty ČVUT. Pokud se jakýmkoli středoškolským týmům podaří v této nabité konkurenci umístit na prvním až třetím místě, získává nejen hodnotné ceny, ale také možnost v budoucnu studovat na fakultě ČVUT bez přijímacích zkoušek. Že středoškolští studenti nejsou proti vysokoškolákům bez šance, dokazuje i letošní první místo. To obsadili soutěžící z Gymnázia Zlín. Naši studenti tentokrát žádný skalp soupeře sice nezískali, ale na mysli určitě neklesli. Odvezli si nejen pěkné pětadvacáté místo, ale také cenné zkušenosti, které se jim jistě budou hodit i v dalších letech, protože s kroužkem robotů ani se soutěží se ještě rozhodně nehodlají loučit.

To ve svém hodnocení soutěže zmiňuje i Katka Hrubešová. „Když se nám daří, můžeme i vyhrát nějakou cenu. Když prohrajeme, tak si řekneme, nevadí, alespoň jsme se dobře najedli. Příště to zkusíme znovu a třeba se nám podaří vyhrát. Z toho dne mám dobré vzpomínky a vždy se poté těším na další RoboSoutěž. Na kroužku robotů mám ráda to, že se můžu naučit programovat a můžu si postavit vlastního robota.“

A Klára její hodnocení svými slovy potvrdila. „Na RoboSoutěži je přátelská atmosféra a týmy se navzájem podporují. Více se bojuje spíš v jídelně než na čáře nebo v bludišti, protože když přijdete pozdě, tak jste o hladu.“

V příštím ročníku soutěže si vedoucí kroužku dali za cíl nejen znovu připravit týmy do středoškolské kategorie, ale také by chtěli vytvořit družstva, která by bojovala v kategorii určené pro žáky základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Proto se rozhodli navázat spolupráci s místními základními školami a nabídnout možnost navštěvovat kroužek i zájemcům z řad jejich žáků. Více informací mohou zájemci získat na webu soutěže www.robosoutez.cz, kde si mohou prohlédnout kompletní finálové výsledky.

(rrn)

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail