Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Spolek přátel Rumburku pokračuje v přednáškách i dalších akcích

prednaska

V předvánočním čase, krátce po druhé adventní neděli, uspořádal Spolek přátel Rumburku přednášku o vánočních zvycích z pohledu nejen pravoslavné církve. O tomto zajímavém tématu nám přišel vyprávět člověk nadmíru povolaný – o. Antonij Drda.

Posluchači se během hodinové přednášky mohli dozvědět nejen o historických souvislostech Vánoc, pozadí narození Krista či pohanských svátcích slunovratu, ale i dalších střípcích na ně navázaných. Zajímavou pasáží byla třeba zmínka o Třebechovickém betlému, doprovázená fotografiemi. Jen málokdo z nás tušil, že toto velkolepé dílo o rozměrech skoro sedmi metrů, obsahující tři sta padesát jedna figurek a vážící přes jednu tunu, vznikalo v letech 1882-1926.

Po skončení přednášky nechyběla diskuse, osvětlující například lednový termín pravoslavných Vánoc, vycházejících z Juliánského kalendáře, či širší pohled na víru v souvislosti s globalizací světa. Ti, kdo přišli, zažili veskrze zajímavý podvečer a určitě nelitovali. Poslední z loňských přednášek pak uzavřel předseda Spolku přátel Rumburku Filip Mágr přáním klidného prožití svátků vánočních a pozvánkou na lednovou akci, kterou je tradiční procházka po rumburských betlémech. Ta je naplánována na 14. 1. 2017 od 9.00 hod. se začátkem v Loretě v Rumburku – všichni jste srdečně zváni.

 

Daniel Bosák

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail