Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poznejte krásy letošní zimy v Českosaském Švýcarsku

Zima v Českém Švýcarsku má své jedinečné kouzlo, návštěvníci a turisté se zde mohou věnovat celé řadě nejrůznějších aktivit. Pro milovníky zimní turistiky je neopakovatelným zážitkem výlet k Brtnickým ledopádům. Ledopády jsou nejvýraznější ke konci chladných zim se sněhovou pokrývkou – konec ledna, v únoru, březnu. Při mírných zimách je však možné, že kvůli teplotám nad bodem mrazu ledová výzdoba vůbec nevznikne, případně jen v minimální podobě. Doporučujeme využít autobus č. 407 Varnsdorf – Krásná Lípa – Vlčí Hora – Brtníky nebo o víkendech vlak Krásná Lípa (Rumburk) – Brtníky.

Další nový okruh okolo Brtnických ledopádů začíná u společnosti Nobilis Tilia na Vlčí hoře. Žlutá značka zájemce dovede k místu zvanému U Jezevce, odtud se musejí vydat po modré, až dojdou k těm nejatraktivnějším ledopádům. Trasa měří asi čtyři kilometry. Trasy k ledopádům jsou od poloviny ledna vyznačeny v terénu pomocí šipek a orientačních tabulek.

Další ledovou atrakcí je takzvaná Jeskyně víl, která je dobře přístupná z Kyjova po červené značce přibližně dva kilometry a dále dle sezónního značení. Pro lepší orientaci v okolí ledopádů doporučujeme stažení přehledné infomapky s vyznačenými trasami vedoucími kolem ledopádů z internetových stránek, mapka je k dostání zdarma také v infostředisku v Krásné Lípě. Aktuální stav ledopádů sledují členové Klubu českých turistů z Krásné Lípy.

Vzhledem k častému výskytu ledových a kluzkých ploch dbejte zvýšené opatrnosti a zvolte vhodnou obuv s protiskluzovou podrážkou.

Také Jetřichovické vyhlídky vám nabídnou v zimě nevšední pohledy do širokého okolí a lze se po nich vydat na půldenní okruh.

Areál Pravčické brány je z důvodu opravy přístupové cesty do dubna 2017 bohužel uzavřen. Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Neodmyslitelně k ní patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů. Dnes se v prvním patře nachází galerie fotografií. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.

V letošní zimě ale budou muset turisté cestu k Sokolímu hnízdu u Pravčické brány bohužel oželet. V úseku od odbočky z červeně značené turistické trasy k Sokolímu hnízdu se bortí opěrná zeď pod stezkou. Po dobu opravy bude odbočka k Pravčické bráně zcela uzavřena. Červeně značená turistická trasa Tři prameny – Mezní louka je však normálně průchozí.

 

-red- 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail