Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Za historií Šluknovska do Prahy

vystava

Historie sakrálních památek Šluknovska se od 2. 2. 2017 představuje v Praze. V Paláci YMCA poblíž Náměstí Republiky je do 28. 3. 2017 k vidění výstava „Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska“. Komiksové vyprávění zachycuje v kresbách Petra Herolda zázračné události spojené se vznikem poutních kaplí a křížových cest na Šluknovsku. Dějové zápletky a texty sepsal Rostislav Křivánek. Vernisáž ve čtvrtek 2. 2. 2017 navštívily čtyři desítky příznivců obou autorů. Zájemci si odnesli brožury komiksů podepsané autory i propagační materiály o Šluknovsku a Českém Švýcarsku. Výstavu pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Palác YMCA, s.r.o. Přístupná je denně od pondělí do pátku mezi 8.00 až 20.00 hod. v galerii Pasáž v přízemí Paláce YMCA v ulici Na Poříčí. Vstup na výstavu je volný.

Sakrální památky začaly Šluknovsko (původně Böhmisches Niederland) zdobit v sedmnáctém století. Barokní krajinu obohatilo jinde nevídané množství křížů, soch, kapliček, poutních kaplí a křížových cest. Zdejší poutní místa jsou dodnes místy modlitby a útěchy. Historii poutních kaplí a křížových cest přibližuje Expozice církevního umění Šluknovska v Loretě Rumburk.

Výstava komiksů o sakrálních památkách se premiérově představila v roce 2015 v Loretě Rumburk. Od té doby putovala po Čechách. Zavítala do Dolní Poustevny, Krásné Lípy, Varnsdorfu, Lipové u Šluknova, České Lípy, Krásného Března a Šluknova. Má za sebou sedm set dnů své existence. Po návratu z Prahy bude dvacet česko-německých výstavních panelů nastálo umístěno v Loretě Rumburk. Součástí výstavního projektu je česko-německá publikace komiksů.

 

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail