Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Policie ve Šluknovském výběžku má stále dost práce

 Jedna o drogách

Rumburk • Rumburští policisté se již delší dobu zaměřují na oblast nedovolených psychotropních a návykových látek. Daří se jim odhalovat nejen pěstírny a varny, ale také osoby, které s daným okruhem trestné činnosti mají co do činění. Devátého února zahájili trestní stíhání šestadvacetiletého muže, který se loni v březnu na Rumbursku minimálně dvakrát postaral o dávku pervitinu jeho zájemci. V současné chvíli čelí následkům přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými, psychotropními látkami a jedy.

 Druhá o alkoholu

Krásná Lípa • O užívání návykových látek ví své také řidič osobního automobilu, který projížděl ve čtvrtek devátého února časně ráno Dolní Chřibskou na Krásnolipsku. Čtvrthodinku po třetí hodině ráno čelil orientační dechové zkoušce, která poukázala na alkohol v dechu řidiče. Policisté kontrolovaného třicátníka zadrželi a v následujících hodinách ho ještě převezli k odbornému lékařskému vyšetření. V současné chvíli je již zadržený řidič na svobodě a čelí možným následkům přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté případ zpracovávají ve zkráceném přípravném řízení.

 Kam se poděl?

Velký Šenov • Velkošenovští policisté v uplynulých dnech čelili oznámení ze strany majitele nepojízdného traktoru o jeho zmizení. Modrý traktor značky Zetor včetně registrační značky zmizel během pondělí šestého února letošního roku ze zahrady ve Velkém Šenově. Netrvalo dlouho a zemědělský vůz byl nalezen v jiné části města. Policisté v tuto chvíli prověřují všechny okolnosti, které mohou pomoci rozplést nesrovnalosti kolem možného přečinu krádeže. Majitel ohodnotil svůj odstavený traktor na padesát tisíc korun.

 Pokušení neodolal

Rumburk • Sedl za volant, ačkoliv věděl, že má vysloven zákaz řízení motorových vozidel až do začátku letošního března. Letos šestého února narazil na Krásnolipské ulici v Rumburku na policejní hlídku. Silniční kontrolou prošel s obtížemi. Ještě téhož dne pozdě večer čelil jednadvacetiletý muž sdělení podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, které ho může navíc připravit až o tři roky pobytu na svobodě.

 Neznalost zákona neomlouvá

Rumburk • V rukou rumburských policistů se objevil další případ možného zneužití státních sociálních dávek. Žadatelka, která je v roce 2013 získala, zřejmě v zákonné lhůtě neohlásila zásadní informace, které rozhodují o jejich přiznání. Nad spisem se vznáší částka 6234 Kč, kterou úřednice označily jako možný přeplatek. Strážci zákona případ prověřují s ohledem na možný přečin podvodu.

Žadatelé i příjemci státních sociálních dávek jsou ze zákona povinni uvádět pravdivé informace. V případě, že dojde ke změně poměrů, změně bydliště, změně příjmů nebo změně počtu osob zahrnující okruh posuzovaných, je žadatel i příjemce dávek povinen tyto informace doložit a oznámit příslušnému úřadu práce, kde o dávky žádá, do osmi dnů. V případě, že tak neučiní, vystavuje se tím riziku policejního prověřování, na jehož konci mohou být následky přečinu podvodu. Za ten trestní zákoník „nabízí“ trest odnětím svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

 Kde je peněženka?

Šluknov • Šluknovští strážci zákona řeší trestní oznámení místního obyvatele, který od čtvrtého února postrádá svou peněženku s osobními doklady a platební kartou. Ztracené věci ohodnotil na čtrnáct set korun. Jejich ztrátou se roztočilo kolečko opatření, které může napomoci zabránit zneužití ztracených dokladů. Policisté oznámení prověřují s ohledem na přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 Daleko nedoběhl

Krásná Lípa • V rukou krásnolipských policistů se letos třetího února hodinu po půlnoci ocitl dvaatřicetiletý muž ze Šluknovského výběžku, který zavítal na krásnolipské náměstí s osobním vozidlem značky VW Golf Variant. Tam padl do oka sloužící policejní hlídce, která jej chtěla zkontrolovat. Ačkoliv se před ní snažil utéct, policisté jej o chvilku později zadrželi. Při sobě měl nářadí určené ke krádeži vozidel. O pár hodin později již čelil zahájení trestního stíhání, které kolegové z Rumburku „rozjeli“ pro přečin krádeže. Probíhá na svobodě. Majitelé auta jistě zaplesali radostí nad nálezem jejich vozu v hodnotě padesát tisíc korun. Po potřebných úkonech poputuje zpět do jejich rukou.

 Křik před školkou

Šluknov • Matka si na chvilku odskočila do školky pro potomka a než se vrátila, stála u jejího odstaveného vozidla policejní hlídka. Během chvilky se semlela nepříjemnost, která se zapsala do paměti všech zúčastněných. Dítko, které matka v autě zanechala, čelilo vpádu neznámého lapky. Muž bez dovolení vnikl do auta a snažil se v něm vzít cokoliv, co by se dalo zpeněžit. Kromě dámské kabelky s osobními věcmi její nositelky se také pokoušel připravit o mobilní telefon zaskočené dítě. To ale začalo duchapřítomně křičet a kolemjdoucí na nevítanou osobu upozorňovat. Ačkoliv se dal na útěk, daleko nedoběhl. Policisté v následujících hodinách proti němu zahájili trestní stíhání, odcizené věci vrátili zpět jejich majitelce. Obviněný čelí nejen trestnímu stíhání na svobodě, ale současně čelí možnému trestu odnětím svobody v délce až dvou let. Ty hrozí v případech přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 Je ve vazbě

Rumburk • Rumburští policisté už několik dnů usilovně pracují na případu loupeže, ke které došlo v jedné z roubenek v Rumburku. Především úspěšnou spoluprací mezi obětí a místními strážci zákona se ve velmi krátké době podařilo objasnit nedávný případ ze Šluknovského výběžku. Pětadvacátého ledna kolem půl desáté večer se okolo domu v Horním Jindřichově ochomýtal pětačtyřicetiletý muž ze Šluknovského výběžku. Do zdejších končin jej přivedla touha po penězích a informace o zde žijící seniorce. Navzdory pokročilé večerní době zaklepal na okno a vyčkal příchodu obyvatelky. Ta jej pustila dovnitř. Vzápětí se ukázalo, že host je pod vlivem alkoholu. Uvnitř se choval velmi nevybíravě. Kromě nedobrovolného odebrání finanční hotovosti z peněženky napadené ženy sebral také její mobilní telefon, ze kterého si i zavolal. Když se odvážná seniorka dožadovala navrácení svých věcí, požadoval po ní patnáct tisíc korun. Odmítla. Vzápětí čelila fyzickému napadení z jeho strany. Skončila v rukou lékařů, útočník v rukou policistů. Ti proti němu zahájili trestní stíhání pro přečin loupeže a podali podnět na návrh vzetí obviněného do vazby, tomu bylo vyhověno.

 

pčr, red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail