Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku si připomeneme sto deset let od prvního kinematografického představení. Nenechte si akci ujít

dobovefoto_tyrsovka

Ojedinělý filmový podvečer „Poprvé do kina (1907–2017)“ proběhne počátkem března v Rumburku. V sobotu 4. 3. od 18.00 hod. se odehraje filmové připomenutí sto desátého výročí prvního kinematografického představení v Rumburku. Promítat se budou dokumentární filmy o Rumburku z druhé poloviny dvacátého století a historické fotografie. Filmové záběry doplní výstava historických fotografií kin, v nichž se v minulosti ve městě promítalo, a výstava filmových plakátů. Akce se záměrně koná v tělocvičně v Tyršově ulici. Právě zde se v březnu roku 1907 v Rumburku prvně promítalo. Návštěvníkům je doporučen vstup ve slavnostním oblečení. Vstupné je dobrovolné. Filmový podvečer pořádá Spolek přátel Rumburku ve spolupráci s Muzeum Rumburk, pobočkou Oblastního muzea v Děčíně, Základní školou Tyršova Rumburk, Městem Rumburk, DK Střelnice Rumburk, Městskou knihovnou Rumburk a soukromými sběrateli.

První kinematografické představení v Rumburku se konalo ve dnech 3. 3. až 6. 3. 1907. Do tehdejší tělocvičny německého tělocvičného spolku zavítal z Berlína Rudolf Sauermann. Cesta to nebyla náhodná. Majitel firmy Elektrina pocházel původně z Rumburku. Plány tělocvičny z roku 1882 vypracoval architekt Josef Benischek z Prahy. Budova dnes slouží žákům Základní školy Tyršova Rumburk.

Záměrem organizátorů akce „Poprvé do kina (1907–2017)“ je ukázat neznámé nebo zapomenuté záběry Rumburku v době oslav i během všedních dnů. Město přiblíží v dokumentárních filmech z druhé poloviny dvacátého století. Filmy pochází ze státních i soukromých sbírek, zapůjčil je například Krátký film Praha či Národní filmový archiv. Některé filmy natočili profesionálové a kdysi se promítaly během Československého filmového týdeníku. Další filmy natáčeli místní filmaři pro svou potřebu. Promítat se budou zdigitalizované záběry, několik filmů se promítne na původním promítacím stroji ADMIRA. K vidění bude například filmová procházka poválečným Rumburkem z roku 1946, oslava prvního máje z roku 1955 či připomenutí oslav čtyřiceti let Rumburské vzpoury z roku 1958. Rok 1965 bude reprezentovat krátký spot o chovu norků na farmě v Rumburku a rok 1978 terénní závod historických motocyklů. Chybět nebudou letecké záběry města z devadesátých let. Některé události, pro něž nejsou k dispozici filmové záběry, zachytí fotografie. Snímky přiblíží otevření Hotelu a Obchodního centra Lužan v roce 1984, provedou Rumburkem v revolučním roce 1989 a připomenou návštěvu prezidenta Václava Havla ve městě v roce 1999.

 

Klára Mágrová

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail