Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zavítejte do nedalekého Německa na tradiční den pláteníků a přírodní trhy

platenici

V rámci jednadvacátého Hornolužického dne pláteníků se můžeme v neděli 19. 3. od 11.00 do 17.00 hod. ponořit do doby pracovitých a skromných tkalců plátna. Jejich pracovní den začínal tenkrát za úsvitu hlasitým zvukem křepelky a končil až po několika hodinách. Pláteníci neoplývali velkým majetkem a žili v souladu s přírodou. Na louce za podstávkovým domkem se většinou pásla „kráva chudých lidí“ – koza.

Ve zrekonstruovaném muzeu budou kolegové z muzea v Markersdorfu názorně předvádět historický způsob pěstování a zpracování lnu. K vidění bude i originál zařízeného obývacího pokoje a pracovny včetně rachotícího ručního tkalcovského stavu z roku 1800. Návštěvník se zde také dozví mnoho zajímavého o vzniku a stavbě hornolužických podstávkových domů.

Výstava fotografií od Rainera Döringa na téma Na cestě Karáskovým revírem představuje působivé záběry z příhraniční oblasti Horní Lužice a severní Čechy. Kromě toho mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Tenkrát v NDR – každodenní život, která čítá na tisíc exponátů.

Hned za rohem, v seifhennersdorfském radničním sklípku, budou připravována a podávána typická jídla pláteníků, jako například bramborový pokrm, chlupaté knedlíky či bezinková polévka. Karáskovy osmapadesáté přírodní trhy s více jak padesáti prodejními stánky a obchodníky se konají na parkovišti u Karáskova muzea, na náměstí u radnice a v historickém třístranném dvoře (Bulnheimischer Hof).

Obchodníci budou nabízet lahodné zvěřinové, drůbeží, králičí, koňské a sýrové speciality, dále kozí maso, sýry, máslo, tvaroh, grilovaná kolena, čerstvé uzené pstruhy, křupavý chléb, pulsnické perníčky, bylinné likéry, koření, ovoce a zeleninu, houbové placky, ušlechtilé houby z revíru Karlse Stülpnera a veselé jizerskohorské hračky ze dřeva.

Nabídku doplní módní lněné oblečení, provaznické a košíkářské zboží, domácí kožešiny, originální textilní ruční tisk a šperky, vzácné minerály a kameny, výrobky z přírodních materiálů, knihy z hornolužických a severočeských nakladatelství a mnoho dalšího.

 

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail