Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovský výběžek – mám ho rád

projekt

Jak se žije dětem ve Šluknovském výběžku? Líbí se jim tady? Mají si kde hrát? Baví je škola, mají tu dost kamarádů, chtějí tady dále studovat nebo chtějí odejít do škol ve velkých městech? A vrátí se sem?

Je mnoho otázek na toto téma, ale velmi málo odpovědí, a koho jiného se zeptat, než právě dětí ze Šluknovska. Tato klíčová myšlenka stála u zrodu ojedinělého projektu ve Šluknovském výběžku – Dětské konference.

Jeho iniciátorka a hlavní organizátorka Jana Veselá vysvětluje, co stálo za jejím nápadem zorganizovat toto shromáždění: „Neustále narážím na nepochopitelný kontrast mezi tím, jak já a moji blízcí, kteří ve výběžku od narození či desítky let žijeme, vnímáme tento region, a na druhé straně tím, jak ho popisují média.

Zatímco my máme pocit, že je to jedno z nejkrásnějších a nejúžasnějších míst v republice a žije se nám zde celkem dobře, média zdejší kraj popisují jako zbídačelé pohraničí plné chudých lidí, negramotných Romů a nenávistných, rasistických a xenofobních lidí z majority. Napadlo mě, jak tento svůj rodný kraj vnímají děti, jak se jim tu líbí, jestli tu chtějí zůstat, až vyrostou, nebo jestli se těší, až odejdou? A proto mě napadlo, dát jim slovo, nechat je vyjádřit, říct svůj názor na místo, kde žijí a vyrůstají,“ vysvětluje Jana Veselá.

Mít svůj názor, umět ho prezentovat, obhájit, diskutovat o něm, umět za něj přijmout pochvalu či umět čelit kritice, to vše by se měly učit děti již na základních školách. Dětská konference, kterou Jana Veselá připravuje ve spolupráci se Schrödingerovým institutem a Základní školou v Krásné Lípě, má za cíl tuto dovednost v dětech rozvíjet a podporovat.

„Současné děti jsou chytré a mnohdy na svůj věk velmi vyzrálé. Jsou úžasné, a když dostanou prostor, dokáží se kriticky dívat na svět a postavit se k problémům. Je jen třeba dát jim důvěru

a nechat je mluvit, a možná my dospělí pak budeme překvapeni, jak nás děti dokáží obohatit,“ vysvětluje Veselá.

Dětská konference se uskuteční už koncem dubna v Krásné Lípě. Děti ve věku od deseti do patnácti let si mohou své projekty připravit i formou prezentace nebo videí. Ty pak představí ostatním účastníkům a následně o nich budou diskutovat. Příspěvky budou rozděleny do tří různých sekcí, prostor proto dostanou poznatky z různých oborů lidské činnosti.

„Tento projekt je výzvou pro mladé lidi podívat se na svět kolem sebe jinýma, hodnotícíma očima. Je i výzvou pro jejich učitele, aby je vedli k tomu, co mnohdy v dětech nevědomky potlačujeme – rozvoj jejich osobnosti, kritické myšlení, odvahu mít názor a odvahu obhájit si ho. To všechno by mělo pomoci i nám všem, kteří zde žijeme, vždyť je to celospolečenské téma, o kterém bychom měli přemýšlet my všichni,“ dodává Jana Veselá. Konference se koná pod záštitou senátora Parlamentu České republiky Zbyňka Linharta, významnou měrou se na ní podílí také Město Krásná Lípa.

Tváří celého projektu je hudební skupina The Pix, která je mezi mladými velmi oblíbená. Ta také propůjčila Dětské konferenci jednu ze svých písní a vlastně i název konference – Šluknovský výběžek – mám ho rád. Soutěžící se mohou do projektu přihlásit pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách www.detska-konference.cz. Přihlášku za ně mohou poslat i jejich rodiče či učitelé.

„Věřím, že z každé školy vyšlou alespoň jednoho zástupce, který se dubnové konference zúčastní a bude tak reprezentovat barvy své školy,“ těší se Jana Veselá, iniciátorka tohoto projektu.

 

-SI-

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail