Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Festival pro zdraví byl opravdu výživný

V sobotu 1. 4. proběhl v Domě kultury Střelnice Rumburk druhý ročník Festivalu pro zdraví, který nabídl během jednoho dne přednášky propojující tato témata – výživa, pohyb, děti, prevence a civilizační choroby. Hlavním záměrem festivalu bylo zdůraznit potřebu péče o vlastní zdraví u každého z nás, a to v prevenci civilizačních chorob, prostřednictvím zdravé stravy, zdravého pohybu a duševní pohody. Cílem festivalu bylo oživení koloritu města Rumburk a dát možnost místním lidem účasti na přednáškách, které jsou často spíše přístupné ve velkých městech.

Festival otevřela přednáška Margit Slimákové s tématem Výživové omyly. Podle Margit pro zdravou stravu nikdo nepotřebuje encyklopedie výživy, výživové poradce, zavádějící značky potravinářů ani nejnovější studie. Úplně si vystačíme s jedinou větou: jezte kvalitní základní potraviny a jídla z nich.

Jan Vyjídák s Margit přiblížili nejnovější trendy v oblasti cukrovky. Pozitivní je zpráva, že cukrovka druhého typu není chronické progresivní onemocnění a je řešitelná správnou výživou.

Vít Schlesinger je zakladatelem celostního přístupu k přípravě sportovce, takzvaného sport-hackingu. V současnosti spolupracuje s řadou vrcholových sportovců. Ve své interaktivní přednášce aplikoval poznatky na širokou veřejnost.

Miluše Kubíčková ze zdravotních důvodů účast odvolala. Prostor vyplnila Karolína Kallmünzerová, která představila program Skutečně zdravá škola. Navázala MŠ Zahrádka z Varnsdorfu jako příklad dobré praxe v rámci Skutečně zdravé školy. Hudební vystoupení dětí doplnila Jana Čiháková ukázkou změn, ke kterým ve stravování školky během dvou let došlo.

Závěrečnou tečkou byla pohádka „Hrnečku vař“ v podání psycholožky Alexandry Hochmanové. Řeč byla o výživě z pohledu těla, a hlavně duše.

Nechyběl ani doplňkový program – vegetariánské občerstvení Šambhala Česká Lípa, místní čajovna Domeček Na Kopečku, příklad dobré praxe z Mateřské školy Zahrádka Varnsdorf, sušenková dílna Martina Janečková, prodej knih z knihkupectví Kalivoda a Radka Ondrušková s přírodními mýdly.

Velký dík patří všem účinkujícím, ale i těm, kteří se podíleli na doprovodném programu, organizátorům a dobrovolníkům. Poděkování patří také společnosti Nobilis Tilia, M studiu a Ratiu Sport za jejich finanční podporu.

Barbora Součková
iniciátorka a organizátorka akce

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail