Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nettwallova Chřibská mše mezinárodně

rudof-nettwall

Svátek Nanebevstoupení oslaví Chřibská 25. 5. 2017 uvedením znovuobjeveného díla „Chřibská mše“ od pro nás již neznámého skladatele – chřibského rodáka Rudolfa Nettwalla.

Po několika desetiletích, přesně po sedmdesáti šesti letech, se v roce 2010 vrátila partitura Nettwallovy Chřibské mše zpět do svého rodného města. Druhého uvedení tohoto zapomenutého díla se dočkáme v kostele sv. Jiří po třiaosmdesáti letech. Paní Annelies Zimmer, dcera Rudolfa Nettwalla, na své rodiště nezanevřela a předala originální partituru muzeu města Chřibská. K předání došlo přímo v prostorách muzea Tadeáše Haenkeho v rámci setkání chřibských rodáků v době od 9. do 16. 5. 2010. K renovaci notového materiálu a k nastudování velkého díla spojili své síly Zdeněk Kraus, Markéta Englerová, Jana Zimmerová, Patrik Engler a Jurij Strbenk. Na provedení mše se podílí Rumburský komorní orchestr a spojené pěvecké sbory – Schubertův smíšený sbor z Budyšína, Vilémovský chrámový sbor, Mikulášovický sbor a zpěváci ze Sebnitz a Neustadtu.

Nadšený a všestranný muzikant Rudolf Nettwall představil své dílo poprvé v roce 1934 v domovském kostele ve Chřibské. Koncert se setkal s velkým úspěchem u kritiky, 3. 5. 1934 o něm píše dokonce Rumburger Zeitung: „Za nádherného počasí se 29. 4. 1934 scházeli z blízkého i dalekého okolí početní návštěvníci v kostele sv. Jiří ve Chřibské, aby si ve starém, nádherně osvětleném kostele společně prožili hudební dílo místního skladatele a nadšeného muzikanta Rudolfa Nettwalla. Vyslechli si jeho krásnou velkou mši pro smíšený sbor a orchestr. Chřibský pěvecký sbor vystoupil společně s orchestrem v dokonalém nastudování, které doslova «uzemnilo» přítomné posluchače. Dílo bylo přijato s mimořádným ohlasem.“

Koncem roku 1956 započal s komponováním své druhé mše, kterou pak věnoval kostelu v Delitzschi, zde měla tato mše premiéru v roce 1960. Rudolf Nettwall byl nadšeným všestranným muzikantem, založil s přáteli kvarteto a pořádali kamarádům pro radost bezpočet domácích hudebních večerů. Rudolf Nettwall zemřel 15. 10. 1964.

Jana Krausová
Hans Jürgen Rochelt

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail