Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V květnu se koná Den otevřených podstávkových domů

podstavka

Den otevřených podstávkových domů proběhne koncem května ve Šmilovského ulici v Rumburku. V neděli 28. 5. od 10.00 hod. je na programu komentovaná prohlídka vesnické památkové rezervace a povídání o historii ulice zvané původně Scheibe-Gasse. Od 10.00 do 17.00 hod. bude už posedmé přístupný podstávkový dům čp. 879/27. V domě se zájemci mohou seznámit s panely o historii lokality. Akci pořádá majitel jednoho z památkově chráněných domů Luboš Kosina a Spolek přátel Rumburku, vstup je volný. V okrese Děčín se letos v květnu zpřístupní podstávkové domy v Rumburku, Lipové, Brtníkách a Merbolticích. Akce na propagaci lidové architektury probíhá na území Německa, Polska a Česka od roku 2005 vždy poslední neděli v květnu. Rumburk se připojuje od roku 2011. Třináctý ročník mezinárodní akce Den otevřených podstávkových domů organizuje nadace Stiftung Umgebindehaus.

V Rumburku se v neděli 28. 5. 2017 od 10.00 do 11.30 hod. uskuteční komentovaná prohlídka souboru podstávkových domů ve vesnické památkové rezervaci. Sraz účastníků je ve Šmilovského ulici u Parku Přátelství.

Soubor podstávkových domů ve Šmilovského ulici v Rumburku je od roku 1995 prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Osmnáct dochovaných roubených podstávkových domů bylo postaveno v letech 1786–1805. Domy dosud slouží původnímu účelu – k bydlení.

Klára Mágrová

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail