Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Letošní ročník Dne Země se zabýval hlavně jedním z živlů – vodou

den_zeme

Jako každý rok, také letos se konaly na Lužickém náměstí v Rumburku tradiční městské oslavy Dne Země pořádané Domem dětí a mládeže ve spolupráci s městem Rumburk a firmou PRO EKO Varnsdorf. Kvůli nepříznivému počasí byla akce z dubna přesunuta na poslední květnový den, to už nám počasí přálo. Akci v dopoledních hodinách navštívily zejména místní mateřské školy a také třídy základních škol v Rumburku. Po úvodním zahájení a přivítání se mohly děti těšit na kulturní program v podobě „Medvědí pohádky“. Ještě před pohádkou se vyhlásily výsledky výtvarné soutěže na téma „Podoby vody“ a zúčastněné školy byly odměněny ptačími krmítky a sladkostmi – výtvarné práce si mohli účastníci po celý den prohlédnout. Na přistaveném pódiu probíhal hudební program, děti si mohly tvořit drobné výrobky z včelího vosku, sáhnout si na ovčí vlnu nebo prohlédnout výstavu dravců v eko-stánku Střední lesnické školy Šluknov. Ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko, která zde nabídla mnoho zajímavých a poučných eko-her a ukázek, předvedli studenti rumburského gymnázia kromě vlastních experimentů také zábavné pokusy s mikroskopy. Neodmyslitelnou součástí byl také informační stánek záchytných kotců města Rumburk s nabídkou svých pejsků. Stánek Prales dětem, který se zaměřuje na záchranu pralesů a života v pralese na Indonésii, o tomto problému s účastníky diskutoval, nabídl propagační předměty spojené se záchranou pralesů a předával informace o zajímavých akcích a činnostech spojených se záchranou přírody vůbec.

Protože letošní ročník nesl název „Podoby vody“, nechyběly ani ochutnávky z místních pramenů a studánek. Rozhodli jsme se pro malý výzkum. Návštěvníci, nebo i náhodní kolemjdoucí, subjektivně hodnotili chuť devíti vzorků místních vod – jejich názvy byly skryté. Po odhalení se s nejvíce body umístil jako nejchutnější Hadí pramen. Pravda je, že se nachází hluboko v lese za Brtnickým mostem ve velice čistém prostředí a je udržován. Nejen o Hadí pramen, ale o mnoho dalších ve Šluknovském výběžku se již po mnoho let stará KČT Krásná Lípa. Pro srovnání jsme přidali vzorek vody z vodovodu v bytě na sídlišti V Podhájí. Tato voda se umístila mezi posledními. Výzkumem tak můžeme potvrdit to, že pokud chceme pít skutečně chutnou vodu, zajděme si k některému z místních lesních pramenů. O hudební produkci k tanci a poslechu se na závěr celé akce postaral Honza Macháček z Chřibské a vystoupení dětí z kytarových kroužků DDM Rumburk.

Děkujeme všem zúčastněným, že přišli podpořit letošní oslavy a věříme, že v roce 2018 na Oslavy Dne Země s DDM zase přijdete.

DDM Rumburk

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail