Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Akademie Metropolitní univerzity Praha pro žáky obchodní akademie

Pod tímto názvem připravila Metropolitní univerzita Praha, mezi jejíž absolventy patří například modelka Taťána Kuchařová nebo herečka Patricie Solaříková, ve své budově pro žáky třetího ročníku ekonomického lycea SZdŠ a OA Rumburk dvoudenní program přednášek a seminářů. Hlavními tématy byly maturitní zkouška, která žáky čeká v příštím roce, vystupování před komisí, základy právního vědomí a v neposlední řadě představení vysokoškolského způsobu studia.

Hned v prvním dopoledni se žáci přenesli do „soudní síně“, kde pod vedením profesora Klímy probíhal soudní spor týkající se pomluvy. Obě strany oblečené do talárů přednášely svá obvinění a obhajoby, povolávaly svědky a nakonec si vyslechly konečný výrok soudu. Mimochodem byl stejný, jako ten v reálném případě.

O přestávce bylo přichystáno občerstvení. Současně přišla pozdravit naše žáky zakladatelka univerzity paní Benešová. Mimo jiné jim připomněla, že mají úžasnou šanci takřka polovinu studia strávit na některé zahraniční univerzitě díky programu Erasmus.

Odpoledne zněla posluchárnou angličtina. Nejdříve krásná, typicky britská, která byla po hodině vystřídána americkou v podání amerického lektora Damiena. Oba semináře připravovaly žáky na maturitní didaktický test zábavnou, ale pracovitost vyžadující, formou. Střídaly se skupinové formy výuky s individuálními a dvě hodiny utekly jako voda. Po skončení jsme se jeli ubytovat, abychom pak mohli potrénovat obchodního ducha. Tentokráte v Centru Chodov.

Druhý den začal na univerzitě vydatnou snídaní, aby pokračoval neméně vydatným seminářem pod taktovkou Romana Bradáče, bývalého generálního ředitele TV Barrandov, výkonného ředitele ČT24 a stálého zpravodaje ČT ve Washingtonu. Žákům se dostalo rad, jak vystupovat před plénem, jak se zbavit nervozity, jaké používat metody verbální a nonverbální komunikace. A to vše si pak žáci v televizním studiu univerzity mohli vyzkoušet na kameru, aby se následně na záznamu přesvědčili, co musí ještě na svém vystupování zlepšit. Dodnes některé žákyně nemohou dostat charismatické vystoupení z hlavy.

Poslední blok byl věnován českému jazyku – konkrétně didaktickému testu a písemné práci. Pan Vybíral, který je, mimo jiné, externím spolupracovníkem Cermatu, upozornil budoucí maturanty na úlohy, které se objevují pravidelně a na které je tedy potřeba se připravit. Dále to byla taktika, kterou mají žáci při vypracování testů používat, aby dosáhli nejlepších výsledků.

Samotný závěr byl v režii pana Beneše, ředitele univerzity, který každému účastníku Akademie MUP osobně předal certifikát. Konec neobstaral ohňostroj, ale několik druhů pizzy. Žáci tak v pohodě zvládli dlouhou a úmornou cestu domů.

Celá akce byla ze strany žáků velice kladně hodnocena. Pro každého byla v něčem přínosná, což se potvrdilo nejen v rozhovorech ve vlaku, ale též po víkendu ve škole. Zároveň došlo mezi oběma organizacemi k dohodě, že bude podepsána smlouva o další spolupráci.

Martin Hýbl
SZdŠ a OA Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail