Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská vzpoura inspirovala umělce – filmaře i divadelníky

Většině z nás je známé její filmové zpracování z roku 1964 ve filmu „Hvězda zvaná pelyněk“ režiséra Martina Fryče, který měl velký divácký ohlas.

Málo se ale ví, že Rumburská vzpoura oslovila řadu tvůrců divadelních her, které s vlasteneckým nadšením hrály divadelní ochotnické spolky. Pro mne to byla další velká výzva. Výsledek mého hledání mě opět překvapil.

Na rumburské rebely si jako první vzpomněla Praha, která již 24. 5. 1924 v Tylově divadle v Nuslích uvedla ve slavnostní premiéře hru E. Šimka „Rumburská vzpoura“.

V roce 1925 se v obci Zdemyslice hrála nejprve divadelní hra „Stanko Vodička“ a ve stejném roce i divadelní hra „Rumburská vzpoura“. Autoři her nejsou uvedeni.

V roce 1928 hráli divadelní hru o Rumburské vzpouře i v Rumburku. Pan Ledvinka v almanachu vydaném k padesátému výročí Hraničáře v roce 1995 uvádí: „Soubor Ústřední matice české v Rumburku v meziválečném období existoval, hrál a zajížděl do okolních obcí, aby posiloval národní vědomí české menšiny v tomto silně německém prostředí.“ Velmi činným byl tehdy pan řídící učitel Milan Kozel, který k oslavám desátého výročí Rumburské vzpoury v roce 1928 napsal hru „Rumburská vzpoura“, kterou soubor úspěšně zahrál.

Hru o této události napsala také Boža Vodičková-Olšovská. Tato hra se hrála v roce 1929 v Jarově u Nepomuku, dále pak v roce 1934 v Běrunici u Nymburka, kde hru sehrál místní Spolek divadelních ochotníků. Hra od této autorky se považuje za nejméně povedenou.

Kterýpak divadelní soubor zahraje v Novém Boru příběh o naší vzpouře v roce 2018?

Josef Doškář

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail