Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Přes padesát šachistů poměřilo síly na známém severočeském turnaji

Za účasti šestapadesáti šachistů z České republiky, Německa a Polska proběhl ve dnech 1. – 8. 7. 2017 již devatenáctý ročník šachového turnaje OPEN České Švýcarsko. Celkovým vítězem se stal po velmi dobrém výkonu a předvedené brilantní hře krásnolipský šachista Tomáš Buchcar, před druhým Pavlem Haasem z oddílu ŠK PORG Praha a třetím Petrem Kučerou z ŠK Zikuda Turnov. Nejmladší účastnicí turnaje byla teprve devítiletá Anežka Janoušková z oddílu ŠK Líně, nejstarším účastníkem pak Stanislav Hrdina z České Kamenice, ročník 1936. Nejvzdálenější účastník turnaje Filip Neumann přijel až z Orlové v Moravskoslezském kraji.

Klíčovou se stala partie pátého kola devítikolového OPENu, ve které po dlouhém manévrovacím boji porazil pozdější vítěz turnaje Buchcar doposud vedoucího hráče, mistra FIDE (Mezinárodní šachová federace) Jiřího Gregora z Neratovic a své vedení v průběžné tabulce pak již jen upevňoval. Turnaj byl sehrán takzvaným Švýcarským systémem, kdy nasazování dvojic ve stejných bodových hladinách řídí počítačový program. V prvních kolech tak sice dochází k tomu, že se střetávají silnější hráči s těmi slabšími, avšak později již spolu bojují hráči přibližně stejné výkonnosti.

Autor těchto řádků a ředitel turnaje skončil na pěkném pátém místě, ale ostatním domácím šachistům se příliš nedařilo. Filip Třešňák skončil sedmnáctý, Oldřich Štefanik čtyřiadvacátý a Jiří Princ třicátý. Hrálo se v příjemném prostředí kinosálu Kulturního centra v Krásné Lípě, za přispění firmy Ratio, s.r.o. Rumburk a Města Krásná Lípa.

O občerstvení hladových šachistů se výtečně starala v místním minibufetu maminka jednoho z účastníků turnaje, paní Markéta Papoušková z Chřibské.

Jiří Průdek
ŠO TJ Krásná Lípa

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail