Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nejen větvemi v dlaních jsme příbuzní stromu… /Martin Patřičný/

autor: Jarmila Pěčková

rn0809 Prosím, přijďte se všichni přes- vědčit o pravdivosti slov výtvarníka – dřevaře Martina Patřičného. Vyšetřete si hodinku: nadechnete se nejen vůně dřeva, obdarujete se krásou objevenou rukama a srdcem tvůrce, pro nějž je dřevo posvátné, jenž přiznává, že někdy ustane nad dřevěnou krásou v takovém úžasu, že pak chodí kolem opatrně po špičkách, aby nevyplašil, nepoškodil…

Značnou část uplynulých dnů jsem strávila v prostoru výstavy. Není to poprvé a doufám ani naposledy. Zopakovala jsem si jedinečnost zrodu výstavy, neopakovatelnou atmosféru vernisáže a přiznám se, že ještě hlouběji v paměti, studánce krásy, mám uloženou hodinu s prvními návštěvníky výstavy (5.4.). Přijely vlakem ze Základní školy ve Starých Křečanech, po příchodu do domu kultury se nasvačily a pak obdivovaly a objevovaly krásu a tajemství… Byly zvídavé, pozorné, vtipné, radostné, jak jen děti mohou být. Třicet pět dětí doprovázely tři paní učitelky a měly ze svých dětí radost.

Chtěla bych vzít za ruku každého, koho potkám, aby přibylo těch (bez rozdílu věku, povolání), kdo stanou v úžasu, zatají dech nad krásou, již ze dřeva vykouzlily ruce tvůrce, jež jsou vedeny nejen umem a odpovědností řemeslnou, ale i hlubokou znalostí dřeva a věrností jeho nesmrtelnosti. Výtvarník – dřevař však vládne i slovem. Jeho kniha DŘEVO KRÁSNÝCH STROMŮ (čeká vás na krásném stojanu Skřipci) je jedinečnou průvodkyní královstvím stromů a dřev. Připomíná, jak vnímali stromy naši předkové, zasvěceně poučuje, nastavuje nám zrcadlo (třeba na str. 103). A tuto KNIHU si můžete na výstavě prolistovat, čeká vás na stojanu Skřipci. Můžete si ji tam i koupit.

Prosím, přijměte pozvání, obdarujte se v čase kdy

„Dřěvo sě listem odievá, slavíček v keřku zpievá.“

Dům kultury Rumburk
Po-Pá – 9.00 – 17.00 hod.
Výstava M. Patřičného trvá od 4. do 27. dubna 2000. 27.4.2000 v 16.30 hodin se uskuteční Dřevěný večer s Martinem Patřičným.

Tisk Tisk | E-mail E-mail