Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Špičkový jazzový koncert Rumburk již dlouho nepamatuje

autor: Helena Menšíková

V listopadu loňského roku mě pozval Martin Prokeš, zpěvák souboru Schola Gregoriana Pragensis a sólista Severočeského filharmonického sboru, do České Lípy na jazzový koncert s názvem Pocta Elle Fitzgerald. V nevábném prostředí kulturního domu CRYSTAL jsem se setkala s excelentními hudebníky a s žánrem, který mě občas zaujme na televizní obrazovce. Nahlédnutí do jazzové kuchyně klavíristy Petra Maláska a kontrabasisty Víta Fialy a jejich mistrovských improvizací bylo hlubokým zážitkem. Hlavní protagonistka koncertu pětadvacetiletá, všestranně nadaná (housle, viola, zpěv) Barbora Řeháčková mě překvapila svým nevšedně zbarveným a uchu lahodícím kultivovaným hlasem, kterým s lehkostí interpretovala písně z repertoáru jazzové hvězdy Elly Fitzgerald. Co píseň, to světově proslulý evergreen s melodií známou posluchačům jazzové, populární i vážné hudby. Celá tato skvělá hudební produkce mě natolik zaujala, že bych ji chtěla nabídnout i našemu hudebnímu publiku napříč žánry, i s tím, že špičkový jazzový koncert Rumburk již dlouho nepamatuje.

Za stručnou zmínku stojí oba jazzoví fenoméni: právník, skladatel, aranžér a vynikající kontrabasista Vít Fiala působil ve všech význačných jazzových tělesech a spolupracoval s H. Hegerovou, E. Pilarovou, V. Průchovou a je autorem řady publikací s jazzovou tématikou.

Osmatřicetiletý Petr Malásek, kromě skladeb tzv. vážné hudby, má na svém kontě téměř 90 hudebních složek k filmům, televizním a divadelním představením a podílel se na natočení desítek gramofonových alb. Se šansoniérkou Hanou Hegerovou absolvoval úspěšná turné po Evropě, USA a Kanadě, vystupuje i s houslistou Jarosla-vem Svěceným. Od r. 1990 úzce spolupracuje s baletem ND v Praze. V rámci letošního Pražského jara bude v ND v premiéře uveden jeho balet „Tři mušketýři“. Zkomponoval také hudbu k úspěšné filmové pohádce „Z pekla štěstí II“.

Milí posluchači abonentních koncertů, populární hudby, jazzu i aktivní hudebníci ze souborů komorních, swingových, pěveckých i jiných, Vás všechny srdečně zvu v pondělí 28. ledna v 18 hodin do auly rumburského gymnázia k příjemnému vykročení do nového roku s Paní hudbou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail