Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

120 let Městské knihovny Rumburk

autor: K. Candríková

rn0908_1 Příteli, ze sedmera rajských radostí si vyber knihu, ženu, víno.
Co knize chybí, žena má – co ženě chybí, kniha dá ti zas.
A zlaté víno, v kterém čas svou všechnu moudrost uložil,
dá svět ti vidět plný krás.
Však ženy stárnou a zkysnout mohou vína – tvou zůstane
a věčně krásnou kniha.
/Nápis na veřejích jedné čínské knihovny/

Městská knihovna v Rumburku slouží nejen občanům města, ale je navštěvována i občany celého Šluknovského výběžku. Byla založena před 120 lety (1882) zpřístupněním knihovny Humboldtova spolku.

Knihovna se nachází v areálu bývalého kapucínského kláštera, barokní stavby z let 1683-1690, na křižovatce ulic 9. května a Komenského. Jsou zde umístěny: oddělení pro dospělé čtenáře, studovna s příruční knihovnou, hudební oddělení, dětské oddělení, grafický kabinet, přednáškový sál, kavárna v suterénu objektu s knihovnou.

Knihovní fond má univerzitní složení. Tvoří jej 100.000 svazků knih, časopisů, map a dalších dokumentů včetně 1.500 hudebnin, 2.000 gramodesek, 1.500 kompaktních disků, 2.000 zvukových kazet. 300 CD-Romu. Tento fond se stále doplňuje o nově vydané tituly. Z této nabídky si naši čtenáři vypůjčí ročně 120.000 knihovních jednotek a sama knihovna je jedním z nejnavštěvovanějších kulturních zařízení ve městě.

U příležitosti tohoto výročí připravila knihovna několik akcí:

  • v úterý 21. května 2002 proběhne „Den otevřených dveří“. Po celý tento den mají čtenáři a návštěvníci možnost zdarma využít všech služeb jednotlivých oddělení knihovny. Při této akci zároveň proběhne čtenářská amnestie, kdy všichni dlužníci mohou vrátit knížky a pokuta jim bude prominuta. Večer v 18.00 hod. bude vernisáží zahájena výstava obrazů Hanuše Härtela pod názvem „Z našeho kraje“.
  • středa 22. května 2002 bude ve znamení divadla pro nejmenší. Pro děti předškolního věku budou uspořádána dvě divadelní představení „Raf a ňaf v divadle“.

Dále bude u příležitosti 120 let knihovny vydána propagační brožura „Městská knihovna Rumburk Vám nabízí své služby“.

Co tedy na závěr knihovně popřát?

Aby si i přes svůj věk zachovala pružného mladého ducha, aby stále měla na mysli své čtenáře a hledala cesty, jak se jim přiblížit. Aby se zde lidé cítili dobře a vždy našli to, co hledají. Aby o ní i nadále rozhodovali stejně moudří zřizovatelé jako doposud. Aby stále platilo Masarykovo: „Knihami jsme spojeni s duchy všech národů a dob. V dobře vybrané knihovně jsme jako ve věčnosti.“

Tisk Tisk | E-mail E-mail