Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak slavíme městské slavnosti

autor: - menš -

Letos nám přeje počasí a všechny větší veřejné akce provází jarní slunečná pohoda. Bylo tomu tak i v sobotu 24. května, kdy si na Dobrovského náměstí přišlo zasoutěžit na čtyři sta rumburských dětí i s rodičovským doprovodem. Dvacítku nápaditých soutěží pro ně připravili obětavci ze Sdružení dobrovolných hasičů a Římskokatolické farnosti, z jejichž ne zcela obvyklé spolupráce vzešly i jiné zajímavé akce. „Buď statečný a pomáhej druhým“ stálo na soutěžním lístku, kam děti sbíraly razítka. Však také jejich vytrvalost, šikovnost, nadšení i zdatnost, se kterou absolvovaly všechny disciplíny, byla obdivuhodná. Užily si také hodně legrace – při stříkání hasičskou stříkačkou na cíl, lovení rybiček v městské kašně, propichování zavěšených balónků hřebíkem nasazeným na hasičské helmě a dalších soutěžích. Naprosto profesionální podobu měla díky německým přátelům a jejich zázračnému razícímu strojku medaile, kterou si děti nejen statečně vysoutěžily, ale také ji spoluvytvářely. Také ostatní program byl atraktivní – vojenskou techniku ze sbírky Václava Karla a soutěžní závodní stroje ze stájí pana Juračky a Šotta si mohly děti doslova osahat, tým H. Schwarze imponoval odvahou při cyklotrialové „šou“.

Zábavnému odpoledni předcházely dopolední ukázky z činnosti hasičů, kteří se dostavili na Lužické náměstí v plné parádě s houkačkami a německými kolegy. Již tradičně spolu se zástupci Ř. k. farnosti položili kytičku k soše svého patrona sv. Floriána. Se skromností, zároveň však s potěšením, převzali někteří členové sborů z obou stran hranice ocenění za záchranu lidských životů, majetku a dlouholetou práci. Ukázky hašení ručními hasícími přístroji směřovaly k poučení občanů jak zabránit rozšíření požáru v prvotní fázi. Na jedničku se povedlo součinnostní cvičení rumburských a seifhennersdorfských hasičů při prezentaci záchranářských prací a techniky. Rozřezat nabouraný automobil, vyprostit zraněné a odstranit následky dopravní nehody, která se mohla stát právě na silnici spojující obě země, dokázali s profesionalitou a zručností. Hasičské odpoledne zakončili mladí hasiči. Veřejně prezentované ukázky utvrdily mnohé z nás v přesvědčení, že se na jejich pomoc můžeme spolehnout.

V poslední době se často mluví o občanské společnosti, o iniciativě vycházející od občanů, o tom, co kdo nezištně vykoná pro druhé. Celý tento krásný květnový den, který pro Rumburáky připravili naši obětaví spoluobčané, byl toho vzornou ukázkou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail