Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rosničkovo hlášení

autor: gdo

aneb jaké bylo září

rn1906_2 Říkají staré pranostiky, že od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne. Tentokrát se však spletly, protože od svátku výše zmíněné světice, tedy 15. září, nám bylo stále tepleji a tepleji. Vždyť maximální teplota na Šluknovsku byla zaznamenána dokonce až 21. září, a to se ručička teploměru vyšplhala až na 28°C. A i následující dny byly velmi příjemné a teplé. O 21. září se říká, že krásné počasí na svatého Matouše má vydržet ještě čtyři neděle. A také se traduje, že je-li na svatého Matouše pěkný den, mají vinaři naději na dobrou sklizeň, což je asi pravda, protože vinaři si letošní léto a podzim vskutku nemohou vynachválit. Proč se však říká, že svatý Matouš svačinu zakous, nevíme. Můžeme se jen domnívat, že s očekávanými klesajícími denními teplotami stoupá chuť k jídlu jako přirozená příprava lidského organizmu na tuhé zimní měsíce a s tím související strádání a hladovění.

8. září jsme mohli naposledy spatřit nějakou tu ještěrku či užovku, protože prý na narození Panny Marie – co má studenou krev, se do země zaryje.

Mikuláš Tolentinský má svátek 10. září a neprší-li o Mikuláši, bude suchý podzim. Tentokrát však pršelo a byl to v tomto měsíci dokonce nejvydatnější déšť. Napadlo celkem 11 mm srážek. Ale jinak, během tohoto měsíce, pršelo všehovšudy celkem šestkrát. Podle všeho se zdá, že i tentokrát se pranostika mýlila.

Průměrná teplota se v září vyšplhala na 14,6°C, nejvyšší naměřená teplota byla 28°C (21.10.) a nejnižší 2°C (3.10.). Celkem napršelo během šesti dnů 27 mm srážek. Občas to na Šluknovsku i foukalo, nejsilnější vítr se k nám přihnal 11. a 26. září, a to rychlostí až 49 km/h.

Tisk Tisk | E-mail E-mail