Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Sníh dělá vrásky řidičům, silničářům i celníkům

autor: Šébr

Až o padesát procent více kamionů odbavují v těchto dnech na hraničním přechodu v Rumburku – Horním Jindřichově. Důvodem je uzavřený přechod na Cínovci. Stává se dokonce, že fronta čekajících kamionů dosahuje až daleko za Studánku. „Čekací doby se s ohledem na počasí a zvýšený průjezd kamionů pohybují okolo deseti hodin,“ řekl major František Bílý, vedoucí referátu pohraniční a cizinecké policie na hraničním přechodu. Se stavem silnic byl Bílý vcelku spokojený: „Silnice jsou udržované a s trochou opatrnosti sjízdné,“ řekl. Horší to už je se stavem kamionů, které na přechod přijíždějí: „Prsty na rukou by snad stačily, abych spočítal ty, kteří sem v uplynulých dnech přijeli s kompletní zimní výbavou. Ostatní nejenomže nemají zimní obutí, ale ani řetězy nebo lopatu, aby si v případě mohli podházet prokluzující kola,“ postěžoval si Bílý. Ani chování řidičů není bez chyby. „Zimní jízdu nezvládají, snaží se předjíždět. Minulý týden jsme museli zastavit provoz a povolat těžkou techniku z Rumburka, aby jednoho takového dovedu vytáhla z příkopu ve stoupání před přejezdem,“ dodal Bílý.

Miroslav Novotný z děčínské SÚS řekl, že padající sníh je průběžně odklízen. „Ráno jsou silnice sjízdné, i když na nich vrstva sněhu stále v některých úsecích je,“ upřesnil. Novotný dodal, že kromě sypačů a sněžných pluhů je neustále v činnosti sněhová fréza, která průběžně upravuje sněhové mantinely v okolí silnic, zvláště tam, kde na otevřené planině vznikají vysoké návěje.

Dobrý vliv má sněhová nadílka zřejmě na řidiče osobních vozů. Na zhruba pěticentimetrové vrstvě sněhu, která místy pokrývá vozovku, jezdí pomalu a opatrně. I proto nezaznamenali během uplynulých dní policisté žádnou vážnější dopravní nehodu. Nejhůře vypadala nehoda německé řidičky, která vyjela v levotočivé zatáčce u Velkého Šenova ze silnice a skončila na střeše v příkopě. Ale i ta vyvázla jen s několika odřeninami.

Tisk Tisk | E-mail E-mail