Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští turisté koupili louku v osadě Kopec

autor: zdroj DD

Loňský rok byl pro členy rumburského odboru Klubu českých turistů výjimečný. Podařilo se jim totiž získat do vlastnictví pozemek ve Starých Křečanech v osadě Kopec.

„Pozemek jsme měli již několik let v pronájmu a během té doby se vlastně stal naší základnou. Postupně jsme opatřili základní vybavení, takže dnes se zde mohou turisté ubytovat třeba na celý týden, je zde místo pro stanování, pěkné ohniště ke společným posezením. Teď, když jsme pozemek od Starých Křečan koupili, se nemusíme obávat, že bychom o základnu mohli přijít,“ vysvětlil předseda rumburského odboru KČT Václav Provazník. Louka v osadě Kopec se stala pojmem i pro nečleny rumburského odboru. Již několik let je dějištěm největší a nejstarší akce rumburských turistů, kterou pořádají pro veřejnost – Stezky odvahy. Loňského čtyřiadvacátého ročníku tohoto pochodu se zúčastnilo šest set padesát dětí se svými rodiči. Na sobotní výroční schůzi ve šluknovském domě kultury se rumburští turisté pochlubili i dalšími akcemi, které pro veřejnost pořádají – Novoročním výstupem na Tanečnici, pochodem Po staré silnici a zlodějskou cestou a Táboráčkem u pramene Mandavy. Nejsou to však jen pochody, kterým se rumburští turisté věnují. Mnoho úsilí věnovali i úpravám pramene Mandavy, kde vyčistili okolí a zastřešili vlastní pramen, pravidelně se zúčastňují brigád ve Vilémově a pomáhají i Národnímu parku České Švýcarsko. „Loni jsme například obnovili podpěrnou kládu na Velkém ledovém sloupu, která podlehla „zubu času“,“ upřesnil Provazník.

Rumburský odbor Klubu českých turistů čítá sedmapadesát členů z celého Šluknovského výběžku. Jeho členy jsou však i turisté z Prahy a nejvzdálenějším členem je Oldřich Vladyka z Hradce Králové. „V minulosti jsem tady pracoval na montáži, a tak se mi tu zalíbilo, že sem dojíždím již pomalu dvacet let,“ vysvětluje Vladyka.

Věkový průměr mají rumburští turisté vysoký – padesát devět a půl roku. Snad proto uvítali potleskem přijetí nového člena – Ondřeje Obergrubera ze druhé třídy základní školy v Rumburku. „Průměr nám teď určitě klesne,“ okomentoval to Provazník.

Na příští rok mají rumburští turisté naplánováno ke čtyřiceti společných výletů a pochodů, již zmíněné čtyři tradiční akce pro veřejnost a dvě brigády.

Tisk Tisk | E-mail E-mail