Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku stále chybí heliport

autor: -mř-

Rychlý převoz nemocného či zraněného na specializované pracoviště kdykoliv během dne nebo v nočních hodinách je dnes již běžnou součástí rychlé lékařské pomoci. K tomu je však nezbytné místo pro přistávání helikoptér, tzv. heliport. O zřízení heliportu pro noční přistávání se intenzivně snaží vedení Lužické nemocnice v Rumburku ve spolupráci s Městem Rumburk. „Tato otázka je nyní vysoce aktuální, neboť se právě v současné době tvoří koncepce zdravotnictví Ústeckého kraje a absence heliportu pro noční přistávání vážně ohrožuje zdraví pacientů. Proto naše nemocnice apeluje na krajský úřad, aby byl noční heliport v Rumburku zahrnut do nové koncepce a byly vyčleněny dostatečné finanční prostředky na jeho vybudování,“ komentuje celou situaci MUDr. Dalibor Karbula z Lužické nemocnice.

Prozatím je v Rumburku možné přistání vrtulníku pouze za denního světla a transporty zajišťuje podle typu případu rychlá lékařská pomoc, rychlá záchranná pomoc nebo letecká záchranná služba. Vážnost situace pociťují lékaři a pacienti především v zimním období, kdy jsou velmi krátké dny. V zimě situaci v regionu také zhoršuje sjízdnost vozovek, která výrazně ovlivňuje rychlost převozu pacienta na potřebné lékařské pracoviště. „Několikrát se již stalo, že jsme byli nuceni z důvodu neodkladného převozu pacienta improvizovat, kdy jsme například museli narychlo osvětlit stadion ve Varnsdorfu nebo světly sanitek nasvítit kruhovou křižovatku před Rumburkem,“ dodává primář Karbula. Tyto nestandardní situace, které musí záchranáři řešit, vážně ohrožují stav pacientů. V kritické chvíli záchrany života však lékaři a zdravotní personál podstupují i toto riziko.

S rozvojem akutní medicíny a vznikajícími novými centry pro akutní ošetření pacientů, například invazivní kardiologie, popáleninová centra, neonatologie, plastická chirurgie a další obory, budou dále vzrůstat požadavky na rychlý transport pacienta z regionálních nemocnic na specializovaná pracoviště.

Tisk Tisk | E-mail E-mail