Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ukliďme svět a začněme za naším domem

Clean up the World (v překladu „Ukliďme svět“) je celosvětově organizovaná akce, jejímž cílem je uklidit kousek světa a hlavně poukázat na čím dál tím větší množství odpadu v přírodě.
Smyslem akce je také zapojit do uklízení veřejnost. Kdo jiný totiž vyrábí, používá a nakonec vyhazuje ty tuny odpadu, které nekončí na skládkách, ale v lese, na polích, v přírodě? Přece lidé!
Každý rok se do „úklidu světa“ zapojí z celkem 114 zemí téměř 3 milióny lidí. A jak již napovídá název článku, letos se na Šluknovsku uklízelo třikrát. Poprvé to bylo 18. září dopoledne na „Šébru“. Uklízelo se na dvou místech. Na odpočívadle před Svorem, kde někdo vyhodil plný kontejner odpadu, a na odpočívadle u studánky před klesáním do Lesné. Během tohoto úklidu se naplnil celý kontejner. Odpad, který se zde uklidil, byl jednoznačně přivezen z některé hospody Šluknovského výběžku. Našly se zde láhve od tvrdého alkoholu, jejichž počet se dá odhadovat na stovku. Jedny celé dveře, oblečení a hlavně plakátky zvoucí na sobotní diskotéku do jedné nejmenované hospody a také stvrzenky z tohoto kulturního zařízení, které byly adresovány majiteli. Tato černá skládka přijde majitele nejspíš draho, protože vše je, podle našich informací, v řízení policie. Na úklidu této skládky mají velikou zásluhu Technické služby města Rumburk. Kdyby nebylo jejich sponzorského daru ve formě přistaveného kontejneru, byl by odpad stále na odpočívadle. Díky TS Rumburk a osmi dobrovolníkům je zase kousek lesa čistší. Druhý úklid proběhl ve stejný den jako ten první. Volné odpoledne totiž věnovalo na šedesát občanů Varnsdorfu svému městu a uklidili park za plaveckým bazénem. Úklid, který se za plaveckým bazénem konal, předčil očekávání všech. Úklidu se totiž zúčastnila čtyři dobrovolná sdružení (ČSOP Netopýr, Skauti, Hasiči a Komise pro životní prostředí a čistotu města) a čtyři firmy, které působí ve Varnsdorfu (Eko Servis, Zeleň, TS Varnsdorf a Severočeské sběrné suroviny). Při úklidu se v kontejneru objevil gauč, křeslo, televize, pneumatika, ale i střešní krytina. Po úklidu čekalo na nejmenší účastníky úklidu soutěžení a od pěti hodin bazén.
Ve večerních hodinách pak příjemné posezení u táboráku s kytarou a vuřty.
A do třetice všeho dobrého jsme se sešli ještě jednou v Národním parku České Švýcarsko. V sobotu 25. září jsme uklízeli Kyjovské údolí. Počasí nám nepřálo a celé dopoledne vytrvale pršelo. I přes neustálý déšť se na úklidu sešlo skoro 40 lidí. Objevili jsme dvě černé sládky a z Národního parku České Švýcarsko odnesli 15 pytlů plných PET láhví a obalů od sušenek.
A aby bylo všechno tak, jak má být, při odchodu domů začalo svítit sluníčko a svými paprsky nás hřálo až do večerních hodin.
Co ještě říci na závěr? Uklízeli jsme třikrát a uklidili několik tun odpadu. Na těchto třech akcích se celkem sešlo 108 lidí. Udělali jsme něco pro přírodu, pro zvěř i pro lidi. Přeji Vám krásný podzim, ať si v zimě nic nezlomíte a snad se uvidíme příští rok na nějakém dalším úklidu.

Jakub Juda za ČSOP Tilia Krásná Lípa a ČSOP Netopýr Varnsdorf

Tisk Tisk | E-mail E-mail