Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná předehra vánočních svátků v Rumburku

Zasloužilo se o ni Muzeum v Rumburku spolu s Katolickou farní charitou Rumburk v rámci programu „Pryč se samotou“. Šlo o zahájení už tradiční vánoční výstavy betlémů především, i když nejen, z našeho regionu. Je jich zde více než osmdesát. Některé z nich jsou celoživotními díly řezbářů, vždyť vytvoření jen jedné jediné figurky si vyžaduje i několikadenní práci. A to jsou jich tu stovky.
Mnohdy se řezbáři inspirovali lidovým folklorem, jako například u proslulého Wenigova betlému z počátků národního obrození. Ten je navíc unikátní tím, že jednoho ze tří králů představuje „husitský král“ Jiří z Poděbrad. K opravdu slavnostnímu otevření 4. prosince výrazně přispěla i Ester Sadivová svým vyprávěním o vánočních zvycích a obyčejích v evropských zemích, od Itálie po Irsko, s přednesem jejich koled za doprovodu Ing. Lukáše Vebra z Varnsdorfu.
Opakování tohoto pořadu by rozhodně uvítali i další návštěvníci výstavy. Ta je otevřena denně od 16. do 23. prosince a od 26. a 29. prosince do 3. ledna vždy od 13.00 do 16.00 hodin a pak ještě do konce ledna každý týden od středy do neděle mezi 9. až 15. hodinou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail