Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ochránci přírody zachraňují žáby

Oddíl Ranger Krásná Lípa se nechal inspirovat aktivitami ČSOP Tilia Krásná Lípa a Ekoklubu Ledumka a podobně jako před rokem nainstaloval s jejich pomocí během svých pravidelných březnových schůzek žabí zábrany u rybníka vedle městského parku.
Tuto akci provádějí ochránci přírody každé jaro po celé České republice (i v jiných zemích) v místech, kde se cesty žab a čolků, přesouvajících se k vodním plochám za rozmnožováním, střetávají s cestami nás lidí, tedy silnicemi. Místa střetu jsou obrovským nebezpečím pro tyto obojživelníky. V pravidlech silničního provozu totiž není nikde uvedeno, že obojživelníci mají vždy a za všech okolností při přechodu přes vozovku přednost, a tak jich desítky i stovky končí svůj život pod koly aut.
Zábrany fungují celkem jednoduše. Žáby, chystající se přejít silnici, se zastaví před pevnou fólií na kraji pole nebo louky. Při hledání místa, kde by ji mohly podlézt nebo přelézt, spadnou do připraveného kbelíku s trávou a trochou vody. Tam pak čekají, dokud je malí ochranáři nepřenesou přes silnici blíž k rybníku, kde už jim nehrozí nebezpečí od aut. Členové oddílu Ranger si rozdělili služby a každý den místo navštěvují a zapisují si počet zachráněných obojživelníků.
Nejčastějším druhem žab, který jsme u zábran v Krásné Lípě zaznamenali v roce 2004, byla ropucha obecná. V loňském roce jsme jich s oddílem zachránili asi 30 ks. Celá akce i letos potrvá do doby, než skončí „žabí“ tah. To záleží hlavně na počasí a povětrnostních podmínkách. Když se oteplí a zaprší, můžeme čekat, že se naše kbelíky budou plnit rychleji a že zábrany už nebudou před koncem dubna potřeba.
Žabí život nemá o nic menší hodnotu než ten náš lidský, proto doufejme, že se nenajde nikdo, kdo by chtěl postavené zábrany ničit, a že Rangeři vytrvají ve svém snažení a každý den budou poctivě přenášet nedobrovolně lapené obojživelníky tam, kde budou moci dát život svým dětem.
Jarmila Vrtílková

zabari1

Žabí zábrany u rybníka vedle městského parku v Krásné Lípě zachrání život několika desítkám žab.

Tisk Tisk | E-mail E-mail