Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co zde najdete? Historické památky

Kostel sv. Vavřince a komplex kláštera
Spolu s kapucínským klášterem patří tento barokní kostel k nejstarším ve městě. Byl vybudován v letech 1683 – - 90. Ústřední obraz sv. Vavřince nad vchodem do kostela byl rekonstruován a zakonzervován v roce 2002. Objekt bývalého kapucínského kláštera slouží po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1994 jako městská knihovna s výstavními místnostmi a konferenčním sálem. Knihovna s oddělením pro dospělé i dětské čtenáře a s hudebním oddělením je moderně zařízena, její knižní katalog je přístupný přes internet on-line. Možnost veřejně přístupného internetu. V kostele sv. Vavřince jsou pořádány pravidelné bohoslužby, ale často, pro jeho zvláštní atmosféru a díky dobré akustice, jsou zde pořádány koncerty vážné hudby. Součástí církevního komplexu byla i zahrada obehnaná vysokou zdí, dnes Park Rumburské vzpoury, který zde vznikl již v roce 1958 na počest 40. výročí Rumburské vzpoury v roce 1918. Socha s názvem „Nepokořený“ v parku představuje velitele vzbouřenců Františka Nohu, který byl spolu s několika dalšími popraven.

Loretánská kaple
třída 9. května, Rumburk
tel.: 412 334 536
Byla postavena v letech 1704 – 1707 podle plánů architekta Hildebrandta jako věrná kopie originálu „Svaté chýše“ z italského městečka Loretta. Nejsevernější loreta Evropy skrývá ve svých zde vzácnou sošku „Černé Madony“. Sochařská výzdoba je dílem J. F. Bienerta. Součástí loretánského areálu jsou klášterní ambity, v nichž v současné době probíhá náročná a nákladné rekonstrukce nástropních maleb a fresek. Svaté schody, na nichž stály sochy světců v životní velikosti, poslední vězení Krista a jeho hrob jsou také v rekonstrukci. Sochy světců, pocházející z dílny J. F. Bienerta, které do roku 1808 stály na atice Svaté chýše, jsou nyní součástí balustrády před Loretou.

Kostel sv. Bartoloměje 
První zmínka z listinných pramenů o tomto kostele pochází z roku 1363. Tato původní stavba byla zničena v 15. století. V roce 1546 byl kostel opraven a znovu vysvěcen. V 17. a 18. století několikrát vyhořel a byl znovu opraven v roce 1746. Na východní straně je několik náhrobků z původního prvního rumburského hřbitova. Obraz sv. Bartoloměje pochází z 18. století.

Kaple sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu 
Po modré turistické značce je možné dojít až na samotných vrcholek Strážného vrchu, kde byla roku 1725 postavena kaple sv. Jana Křtitele. Roku 1787 byla zrušena a přebudována na větrný mlýn, který pracoval až do roku 1845. Tehdy byl opět přestavěn na kostel. Od roku 1956 je kaple pod správou pravoslavné církve. Významnou osobností rumburské pravoslavné církve byl otec Kolomacký, který žil na Strážném vrchu až do své smrti a na jehož počest se zde v den jeho úmrtí konají bohoslužby za přítomnosti nejvýznačnějších pravoslavných představitelů českých a moravských zemí.

Evangelický kostel
Tento kostelík byl vystavěn v roce 1778, od roku 1860 je pod správou evangelické církve. V současné době je v rekonstrukci po rozsáhlém požáru z roku 2003.

Lužické náměstí a morový sloup
Lužické náměstí po své rekonstrukci z roku 2002 je reprezentativním centrem města. Ze tří stran je náměstí tvořeno domy z 19. století s podloubími a malými obchody. Hotel Lužan, který tvoří čtvrtou stranu náměstí, byl vybudován podle měřítek socialistické architektury. V současné době je v rekonstrukci. Jeho vnější vzhled byl však architekty tak citlivě přestavěn, že nenarušuje, ale naopak podtrhuje celkový architektonický dojem Lužického náměstí.
Uprostřed náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice z roku 1681, vybudovaný jako poděkování těch, co přežili velkou morovou ránu v těch letech. Sochy světců pocházejí z let 1725 – 1775.

Muzeum 
Na Valech 401/4, Rumburk
tel.: 412 332 194
Rumburské muzeum bylo založeno v roce 1902 Humboldtovým spolkem. Stálá expozice přibližuje dějiny města a celého regionu, obsahuje sbírky obrazů, nábytku a dobového odívání, nechybí ani stálá expozice Rumburské vzpoury. Tradičně jsou v muzeu vysta-vovány umělecké předměty současných výtvarníků – obrazy, sochy, malované hedvábí, vyšívané předměty a další, každý rok se muzeum může pochlubit nádhernou výstavou betlémů.

 • Otevírací doba 
  muzeum - středa, pátek, sobota a neděle – 9.00, 11.00, 13.00 hod. – prohlídky s průvodcem
  výstava - středa až neděle od 9.00 do 15.00 hod.
 • Vstupné
  dospělí 30 Kč
  děti 15 Kč
  Možné prohlídky v němčině.
 • Celoroční výstava 
  - Rumburská vzpoura
  - Rumbursko v proměnách času
  - Galerie Augusta Frinda
  - Pokoj komponisty A. Stradala
Tisk Tisk | E-mail E-mail