Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

První průvodce Šluknovskem již je na pultech našich knihkupectví

V těchto dnech vyšel dlouho očekávaný turistický průvodce z nakladatelství Olympia s názvem Šluknovsko. Vydání napomohl finanční příspěvek Sdružení měst a obcí Šluknovska, jehož předsedou je Ing. Milan Kořínek, starosta Šluknova.
Autorka Taťana Březinová napsala kromě této nové publikace o tomto kraji ještě podobného průvodce České Švýcarsko a 100+1 zajímavostí z nejsevernějších Čech, což je malá guinnessovka tohoto kraje.
Olympia už svými průvodci zmapovala sever Čech. Jak jste se vy dostala k této tématice?
Do tohoto kraje jezdím řadu let, mám ho ráda a přistupovala jsem k němu i studijně. Průmysl proslavil tento kraj v minulosti, turistika ho bude do jisté míry živit dnes. Šluknovsko si svou publikaci zaslouží. Chtěla jsem dokázat, že nejde o žádnou okrajovou oblast. Někdejší sláva průmyslu, kraj velmi zalidněný, byl vystřídán úbytkem obyvatelstva i výrobních možností, ale záleží hodně na tom, jak se k tomuto severnímu kousku kraje bude dále přistupovat. Podle mne má velkou budoucnost. Proto bych chtěla poděkovat Sdružení měst a obcí Šluknovska, že tuto publikaci podpořilo. Zároveň vím, že čím víc informací, tím lépe. Průvodce Olympie jsou psány podle striktně stanoveného vzoru. Zatímco o Českém Švýcarsku bylo vydáno průvodců již několik, Šluknovsko je ojedinělé. Proto jsem velmi ráda, že průvodce vyšel a byl opravdu po všech stránkách dlouho očekávaný – i tak, že jsem musela inovovat některé kapitoly. Zejména kapitolu Praktické informace, kde jsou adresy a telefonní čísla hotelů a ubytoven, výčet sportovních, turistických a kulturních akcí jednotlivých měst, tedy jakési kalendárium. Ostatně i v tom se tento typ průvodce liší od ostatních. Než kniha vyšla, došlo k dalším drobným změnách, ale to by pak nevyšlo nikdy. Vše se zde mění a denně vznikají nové aktivity.
Publikace obsahuje i popisy příhraničních oblastí, najdeme zde i výlety do Německa, zajímavá je i fotografická příloha.
Snažila jsem se o popis Saska a Lužice a o zdůraznění propojenosti obou zemí, a to nejen v historii, ale i v současnosti vzhledem k poloze kraje a tudíž hlavně dopravě. Turistika je fenomén doby a příhraniční oblasti jsou dobře propojeny. Jsou zde snímky, které nebyly nikdy publikovány. Jednotlivá města a obce, třeba Lipová, Vilémov, Dolní Poustevna, se prezentují obecními budovami neobyčejně krásné architektury.
Kromě publicistky jste také spisovatelka, o tom ostatně svědčí knihy, které vám vyšly v posledních letech – novely Křižovatky žen a román Takoví jsme blázni v nakladatelství Eroika. Román vyšel v létě a na záložce si o něm přečteme: Svérázná teta Valerie zdědí nečekaně venkovský statek. Nedostává se jí peněz na údržbu, tak se rozhodne pozvat na společné prázdniny potomky rodiny Šafářů, kteří žijí v Čechách, ale také v USA, Rumunsku, Švédsku, Tunisku a v Mexiku. Přesto vše skončí optimisticky, tím, že tam potomci rodiny našli kořeny. Měla jste reálnou předlohu?
Nepsala jsem podle skutečné události, ani statek není reálný, ale zaujal mě problém návratu domů. Hlavní hrdinové se těžko sžívají s „místňáky, ale narážejí na sebe rozličností zvyků, názorů a životního stylu. V jednom stavení se pomyslně sejde celý svět. V tom vidím přínos naší doby.
Jaké máte další plány?
V současné době pracuji na dalším románu, letos mi mají vyjít novely s názvem Děti odjinud, a budu se dále věnovat badatelské činnosti a publicistice oblasti nejsevernějších Čech.

Tisk Tisk | E-mail E-mail